A játék neve, címe: Vigyázz a farkincádra!
A játék pedagógiai célja: Állóképesség, gyorsaság, kézügyesség fejlesztése. Szabadon, szórakozás céljából vegyenek részt a játékban.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyermekek figyelmét arra, hogy futás közben egymást ne löködjék és figyeljenek a kiálló játékosokra (ne fussanak össze).
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Nyuszifarkaknak fehér/barna pomponok, gyurmaragasztó vagy kétoldalú ragasztó a pomponok felfogatásához.
Az előkészítés feladatai: A gyermekekkel együtt az asztalokat megfelelő távolságba oldalra helyezzük a csoportszobában a biztonságos játék kedvéért, a kieső játékosoknak pedig a szőnyeg széléhez készítjük a nagy babzsákot, amire leülhetnek. A pomponokat felragasztózzuk.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek segíthetnek egymásnak felragasztani a farkincákat a pólók aljára vagy gyurmaragasztóval, vagy kétoldalú ragasztóval.
A játék megnyitása, nyitánya: Elmúlt a húsvét, a nyuszikáknak nagyon sok dolguk volt. Éppen ezért most lehetőségük van egy jó játékra. A nyuszikák egyébként is nagyon elevenek és mindig huncutságon törik a fejüket. Remélem nektek is van kedvetek egy kis játékhoz. Ezért mindenki pólójára felragasztunk egy farkincát, hogy nyuszikává válhasson. A barna farkincájú, Nyuszi-Gyuszi a legcsintalanabb nyuszigyerek. A következőt találta ki.
A játék menete, játékszabályok: Azt gondolta, hogy mindegyikőtöknek ellopja a farkincáját, de ti ezt ne engedjétek neki. Úgy tudjátok megakadályozni, hogy megpróbáltok elfutni előle. Ő viszont addig fog benneteket kergetni, míg futás közben meg nem szerzi a farkincátokat. Ti nem nyúlhattok hátra a kezetekkel, csak meneküléssel akadályozhatjátok meg, hogy Gyuszi ellopja a farkincátokat. Akiét megszerezte annak le kell ülni a babzsákra. A játéknak akkor van következő játékban a fogó. Ha a fogó kezében sok pompon van ledobhatja a földre, hogy a többit könnyebben leszedje.
Mivel olyan ügyesek voltatok, ezért egy kicsit nehezítünk a játékon. Mindenkinek megvan a farkincája? Ha igen, akkor most nagyon figyeljetek! Most úgy játszhattok, hogy mindenki leveheti mindenki farkincáját, és senkinek nem kell kiállnia a játékból. A legügyesebb kis nyuszi az lesz, aki a legtöbb farkincát megszerezte! Törekedjetek arra, hogy minél gyorsabban fussatok, és megszerezzétek a nyuszipajtás farkincáját!
A játék lezárása: Nagyon sokat futottatok, kergetőztetek, látom, hogy nagyon élveztétek a játékot, és egy kicsit is el is fáradtatok. Most gyertek, üljetek ide mellém a szőnyegre, van valami számotokra, amit nagyon szerettek. Hát persze, hogy a répa. Fogjatok hozzá és bátran csemegézzetek belőle.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mindenkit nagyon megdicsérek, szépen figyeltetek egymásra, nem ütköztetek össze, betartottátok a szabályokat. Még a két játék közben rakoncátlankodó kis nyuszi is szépen megértette, hogy mindig figyelni kell egymásra.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Mielőtt a répaevéshez hozzákezdenénk pihenésképpen törökülésbe ülve répalopót is játszhatnának úgy, hogy a kör közepén lévő répák számát egyel mindig csökkentjük. A végén egy győztes marad. Akár a répákkal kosárba célba is dobhatnánk. Versenyszellemet fokozva ’Ki ér előbb a répához?’ sorversenyt rendeznénk nyusziugrásban. A létszám növelésével az eredeti játékot is kipróbálnám.
A játékvezető speciális feladatai: A játék során folyamatosan figyelemmel kísértem a gyermekek testi és lelki biztonságát. Kezdetben az egyszerűbb játékkal kezdtük és egy fontos alapszabályt ismertettem, amit mindenki megértett. Majd amikor ez a játék már zökkenőmentesen és folyamatosan zajlott, akkor jött egy újabb szabály, mellyel a játék izgalmát és versenyszellemét fokoztam. Ezzel elérve a játékban való örömteli részvételt.
Egyéb/megjegyzés: Mivel az óvodában ügyeleti rendszer működik és mi, óvodapedagógusok kéthetente ügyelünk egy-egy napot, így a mai napra jutott ennek a játéknak a levezetése. A fogócska, mint játék a gyermekek számára nem újdonság, de én a húsvétot hívtam segítségül, ehhez az ünnepkörhöz szerettem volna hozzákapcsolni, úgy hogy így is örömet és kihívást okozzon a gyermekeknek. Már a pomponok megpillantásakor ugrálni kezdtek örömükben, mert tudták, hogy most is valami újat fogunk játszani. Nagy lelkesedéssel és örömmel fogadták ezeket a játékokat és nem szívesen hagyták abba.
A játékot lejegyezte: Erdős Hilda Ágota