JÁTÉKRA FEL!

Dósa Márta: Hatos dobó

  1. A játék neve, címe: Hatos dobó
  2. A játék pedagógiai célja: Az, hogy a játékot élvezzék a gyerekek, s ne a győzelem legyen a legfontosabb számukra, hanem a közösen átélt öröm! A játékhoz kapcsolódó szabály betartásával a szabálytudatuk fejlesztésére törekszem.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a játékosok figyelmét arra, hogy bár gyorsan kell kikapniuk egymás kezéből a ceruzát, de vigyázzanak egymásra!
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Dobókocka, négyzethálós lap /kb. 1 cm x 1 cm-es négyzetekkel/, 1 db ceruza, esetleg egy műanyag tányér. (A dobókocka dobásához, így csökkentve a leesés kockázatát.)
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A négyzethálós papír megrajzolása, fénymásolása, feldarabolása kb: 8cm x 10cm-es kislapokra, dobókocka előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mivel az eredeti játékszabályon módosítottam, s nem számokat fognak a gyerekek 1-52- ig írni a lapra, hanem a négyzethálóba X-eket fognak rajzolni, ezért már a játékot megelőzően sormintákat rajzoltunk, hogy gyakorolni tudják az X rajzolását.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A dobókockát, a ceruzát, a négyzethálós lapokat letakarva az asztal közepére teszem. Akit érdekel, hogy mi van a takaró alatt, az óvatosan benyúlhat alá, és megtapogathatja. Ha minden játékos kitalálta, leveszem a takarót, s elmondom, hogy a következő játékunkhoz, ezekre a tárgyakra lesz szükségünk.
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyerekek körbe ülik az asztalt, minden játékos kap egy négyzethálós lapot, középen van a ceruza és a dobókocka. – Elmondom a gyerekeknek, hogy az a cél, hogy mindenki tele írja X-szel a papírját, úgy hogy minden négyzetbe egy darab X kerüljön! DE! Csak egy ceruza van hozzá, amit az a gyerek kap meg elsőként, aki először hatost dob a kockával. Ám Ő csak addig írhatja az X-eket a lapjára, amíg valaki ismét hatost nem dob, mert akkor kiveheti az éppen író társának a kezéből a ceruzát és most már Ő írja az X-eket, de Ő is csak addig, amíg valaki újra hatost nem dob. Mindig csak akkor folytathatjuk az írást, ha vissza került hozzánk a kocka és hatost dobtunk! – Fontos, hogy sorban haladunk a dobással, mindig a tőlünk jobbra ülő a következő dobó! Mindig, mindenki csak egyet dobhat, majd a következő gyerek jön. Ügyeljünk arra is, hogy a kocka az asztalon maradjon, ne essen le! Ha mégis leesik, azonnal fel kell venni és újat dobni.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak egy gyerek marad. Az nyerte meg, aki elsőként teleírta a saját lapját X-ekkel.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a résztvevőket, a leggyorsabbakat, de megdicsérem külön azokat is, akik nem csak a gyorsaságra, hanem a pontosságra is figyeltek, s betartották az „X –írás szabályait”.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Esetleg, ha ez már jól megy a gyerekeknek, lehetne nehezíteni azzal, hogy ha valaki egyest dob, akkor megfordítja a dobókocka útját és innentől kezdve nem jobbra halad a kör, hanem balra. Tehát a dobó bal szomszédja következik a dobásban ismét. S addig halad balra a kör, amíg valaki ismét egyest nem dob, mert akkor újra jobbra halad. Tehát az egyes dobás mindig ellentétesen irányítja a kocka útját!
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelembe kellett vennem a korosztályi sajátosságokat. Mivel óvodás, nagycsoportos gyerekekkel játszottam, módosítanom kellett az eredeti szabályon, hiszen ezek a gyerekek még nem képesek a számok világában ilyen mélységekben játszani.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játékot roppant élvezték a gyerekek, végig lelkesek és intenzívek voltak! Hétfőn játszottuk ezt a nagycsoportosokkal, kedden, szerdán ismét kérték, hogy vegyük elő a lapokat és a dobókockát! Az egyik kislány megjegyezte: Óvó néni, nekem a szívem is majdnem megállt a játék alatt, annyira izgultam, hogy mikor dobok végre hatost! Úgy tűnik, hogy bővült a kedvenc játékok repertoárja!  Köszönet érte! 
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Dósa Márta