JÁTÉKRA FEL!

Dóczi Zsuzsanna: Varázslatos vendégek

  1. A játék neve, címe: Varázslatos vendégek
  2. A játék pedagógiai célja: A játékot a délelőtti tanórák utáni, a délutáni feladatok elvégzése közötti időben a gyermekek felfrissítésére, feszültségoldásra, hangulatdoppingként használom Emellett remek figyelemfejlesztő, memóriacsiszoló, mozgáskészség fejlesztő is.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A könnyen gyűrődő szőnyeg eltávolítása, asztalok, székek megfelelő távolságra helyezése.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Csak a játék végi lezáráshoz van szükség papírlapokra, íróeszközre.
  12. Technikai igény: nincsen
  13. Az előkészítés feladatai: A munkatársakkal egyeztetni, hogy a játékterem szabad legyen, a terem előkészítése : padok, asztalok, szőnyeg elrendezése, papírlapok, ceruzák biztosítása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Íróeszközök előkészítése, papírlapok hajtogatása, vágása.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekekkel átsétálunk a játékos terembe, ekkor ők annyit tudnak, hogy meglepetés vár rájuk. A teremben elhelyezkedünk és elmondom, hogy kedves mesehősök érkeztek hozzánk, mert nagyon szeretnének velünk játszani, de sajnos őket elvarázsolták, ezért láthatatlanok. Azt kérik tőlünk, hogy segítsünk nekik megtörni a varázslatot, hogy ők is játszhassanak. A varázslat feltöréséhez mindig a mesebeli hármas számra lesz szükség, mindig három kisgyerek együtt tud megmenteni egy varázslatos vendéget.
  17. A játék menete, játékszabályok: Először egy cica érkezik hozzánk. Ekkor az a gyerkőc, akire mutatok, letérdel, és cicahátat görbít. A mellette álló két szomszédja egymással szembe fordul, és mint a macskák, karmolást utánozva fúj egy nagyot. Meg is mutatom a gyerekeknek, hogyan. Ezt a változatot eljátsszuk négy-öt alkalommal, majd bevezetem a következő vendéget, az unikornist. Amikor rámutatok valakire, és azt mondom: unikornis, akkor annak a két kezét fel kell emelni a feje fölé, szarvat formázva. A két mellette álló a kezeivel repülést utánozzon. Ezt is megmutatom, hogyan. Ezt a változatot is eljátsszuk négy -öt alkalommal, majd a harmadik változatot ismertetem meg a gyerekekkel. A harmadik vendég a flamingó. Amikor az ő nevét mondom, ha valakire mutatok, akkor egy lábon kell állni annak, akire mutattam, a szomszédai a két kezükkel testük előtt csőrt formálnak,mintha szétnyitná, összezárná a madár a csőrét. Ezt a változatot is néhány alkalommal eljátsszuk, majd a játék utolsó szakaszában felváltva mondom a három állatnevet. Először csak a cica, unikornis ismétlődik, három-négy alkalom után lép be a flamingó is.
  18. A játék lezárása: A játék akkor fejeződik be, amikor a lehető legtöbb kisgyerek kipróbálhatta magát a lehető legtöbb játékhelyzetben. A kerettörténet lezárása: Kedves elsősök! Már minden varázslatos vendégünk megsúgta nekem hogy mennyire jót játszott veletek. Nagyon köszönik nektek, hogy segítettetek nekik a varázslattól megszabadulni, és játszani egy jót. Sajnos már menniük kell. köszönjünk el tőlük!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén arra kérem a gyerekeket, hogy egy papírlapra rajzoljanak. Ha tetszett a játék, ha szeretnének még ilyet játszani, akkor egy mosolygós arcot, ha nem szeretnének ilyet játszani, akkor egy szomorú arcot rajzoljanak a saját kis lapjukra.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet más szereplőket kitalálni, más mesehősöket, tárgyakat. Lehet tanításhoz kapcsolódó, számolós, hangkiemelős feladat is. Lehet kiesős játék is, aki a két szomszédos játékos közül később végzi a mozdulatot, vagy nem jó mozdulatot végez, az esik ki a játékból.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A mozdulatokat nekem is nagyon kell figyelnem, hogy valóban a megjelölt formát mutatják-e a gyerekek.
  22. Egyéb/megjegyzés: nincsen
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Dóczi Zsuzsanna