JÁTÉKRA FEL!

Doboziné Lucz Zsuzsanna: Zöldségpiac-helycserés játék

  1. A játék neve, címe: Zöldségpiac-helycserés játék
  2. A játék pedagógiai célja: Gondolkodási műveletek (konkretizálás) fejlesztése a zöldségnevek gyakorlásával. Auditív figyelem és gyors reagáló készség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyerekek figyelmét, hogy helyváltoztatás során figyeljenek egymásra, kerüljék az ütközést!
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: gyermekenként 1 db zöldséget ábrázoló nyaklánc. 1-1 zöldségből 2-4 db létszámtól függően
  12. Technikai igény: Csoportszobai székek körben elhelyezve.
  13. Az előkészítés feladatai: A csoportszobai székeket létszámtól függően nagy körben egymástól kb. 10-20 cm távolságban elhelyezzük, és a nyakláncokat kiosztjuk. A teljes létszámtól eggyel kevesebb székre van szükség.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt egy közös foglalkozáson elkészítjük a nyakláncokat. A zöldségeket kivágjuk, felragasztjuk, lelamináljuk.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék előtt kiosztom a zöldséges nyakláncokat, majd minden gyermek bemutatkozik, hogy ő milyen zöldség. Felhívom a figyelmüket, hogy úgy helyezzék a nyakukba a nyakláncot, hogy a zöldségképet mindenki láthassa.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben ülnek, minden szék foglalt. Én a kör közepéről indítom a játékot egy párbeszéddel, (az én nyakamban is van egy nyaklánc): Reggel a piacon jártam És sok zöldséget láttam! A játékosok kérdezik: És mit vettél? Válasz: pl.: paradicsomot és paprikát. Ekkor a paradicsom és a paprika nyakláncot viselő játékosok helyet cserélnek, s közben én is (vagy más középen álló, párbeszédet kezdeményező játékos is) igyekszem helyet foglalni. Ha a Mit vettél?- kérdésre: Levesbevalót!- a válasz, akkor mindenki helyet cserél. Helycserénél mindenkinek el kell hagynia a helyét, és sem ugyanarra a székre nem ülhet vissza, amin ült, valamint a mellette lévőre sem.
  18. A játék lezárása: • Mivel célom a gyors reagáló készség fejlesztése, ezért, aki a középső játékos által kimondott zöldségnevek hallatán azonnal nem hagyja el a helyét, akkor az kiesik a játékból, és ki kell fordulnia a körből. A játéknak akkor van vége, ha már csak három játékos marad játékban.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: • Mivel óvodás gyermekekről van szó, folyamatosan dicsérem őket. A három győztest tűzijátéktapssal, a résztvevőket körtapssal jutalmazzuk. Megkérdezem, hogy érezték magukat, melyik zöldséget vásárolták legtöbbször.(memória fejlesztés)
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Zöldségnevek helyett játszható a zöldségek színével is. Pl.: cseréljenek helyet a piros és a sárga zöldségek. De nehezíthető úgy is, hogy a színt és a zöldségnevet mondjuk. Pl.: piros paprika – zöld paradicsom. (A nyakláncokat úgy kell előre tervezni, hogy egy-egy zöldségfajtából legyen legalább két-két színű). Nagyobbaknál több zöldségnevet is mondhatunk, vagy a zöldségnév kimondása nélkül azt a növényi részt nevezzük meg, amelyet fogyasztunk. Pl.: Olyan zöldséget vettem, aminek a levelét (káposzta) és a virágát (karfiol) fogyasztjuk.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékszabály ismertetése után néhányszor közösen elmondjuk a párbeszédet, megnevezzük egymás zöldségét, majd próbajátékot játszunk. Ha már mindenki érti a játékot, akkor kezdjük versenyszerűen játszani. Mivel az óvodások gyakran a játékirányító szerepre is vágynak, felhívom a figyelmüket, hogy az kapja a tűzijáték tapsot, aki a leggyorsabb és egyszer sem kell középre szorulnia. Ha már egy szabálynak megfelelően jól játszanak, csak akkor módosítom a játékszabályt a fokozatosság elvét tartva.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyermekek kedvvel játsszák a helycserés játékokat, figyelmük tartósan leköthető. Az eddigi tapasztalatok szerint a résztvevők szeretik ezt a játékot!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Doboziné Lucz Zsuzsanna