JÁTÉKRA FEL!

Dalanicsné Nagy Magdolna: Flúgos pingvin nép

  1. A játék neve, címe: Flúgos pingvin nép
  2. A játék pedagógiai célja: Új játék tanulása. A játékon keresztül az együttműködési képesség, a figyelem, a képzelet a beleélő képesség fejlesztése. Az önfeledt együttes tevékenység
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra, a mozdulatok utánzása során meg ne üssék egymást .
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: nincs
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Ha tanteremben játszunk megfelelően át kell rendezni. A köralakításhoz elegendő helyet kell kialakítani a székek és padok összetolásával.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A terem átrendezésében segíthetnek a résztvevők. A balesetek elkerülése érdekében a lehetséges veszélyekre felhívni a figyelmet.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: : A játék megkezdése előtt a játékban szereplő dalocska megtanulása. Fenn a dombon él egy flúgos pingvin nép. Boldogan henyél ha éppen nincs veszély. Bármilyen közösen kitalált dallammal énekelhető. Kerettörténet: Gyerekek! Ebben a játékban mi pingvinek vagyunk és nagyon szeretünk úszkálni a tengerben. A jegesmedve azonban mindig lesben áll és el akar kapni bennünket. Ezt kell megakadályozni.
  17. A játék menete, játékszabályok: : A résztvevők és a játékvezető kört alakítanak,és énekelik a dalocskát, egymás után többször. 1. éneklés alatt jobb kézzel ütögetik a combjukat,2. éneklés alatt két kézzel ütögetik a combjukat, utánozva a pingvineket, 3. éneklés alatt két kézzel ütögetik a combjukat és jobb lábukat a balhoz, 4. éneklés alatt két kéz két láb mozog utánozva a pingvineket,5. éneklés alatt az előző mozdulatokat forgással bővítve mozognak. Az 5. éneklés után a játékvezető katonásan elkiáltja magát: „ Pingvinek figyelem! Jobbra néz, balra néz!” Mire a résztvevők „ Jegesmedve?” A játékvezető „ nincsen „ válaszára újból 1-5-ig éneklik a dalocskát és mozognak. „ van” válaszára a résztvevőknek úgy kell helyet cserélniük, hogy ne legyen az a szomszédjuk aki eddig volt. Akinek nem sikerül a helyét elfoglalnia addig míg a játékvezető ötig számol az segítségre szorul, ami azt jelenti,hogy az a játékos beáll a hozzá legközelebb eső játékos mögé ( párt alkotnak) és a játék során ugyanúgy együtt mozog a többiekkel. A következő helycsere alkalmával a pároknak együtt kell mozogni kézen fogva. A játék addig folytatódik amíg egy játékos egyedül marad. Ő a legügyesebb pingvin.
  18. A játék lezárása: A résztvevők „ Jegesmedve?” kérdésére a játékvezető válasza: „ Elúszott a tengerben.”
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: : A legügyesebb pingvint megtapsoljuk. Megköszönöm a játékot , és megkérdezem, hogy játszanák-e máskor is. Mi tetszett a legjobban a játékban a résztvevőknek, van e ötletük a játék továbbfejlesztésére. ( természetesen a megfelelő korosztály estén)
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: : Pár alakítás után az esetleg kieső pár felbomlik és harmadik tagnak állnak be a játékban a többiek mögé és akkor az a kis csapat nyer akik csak ketten alkotnak csapatot.( minden más csapat ekkor már három tagú) Majd folytatható négy tagúvá válással és így tovább. Kamatoztatható a játék a matematika tanulása során az osztás, maradék, oszthatóság témakörében.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A csapatok létszámának növelése csak akkor következzen ha már az alapjáték zökkenő mentesen zajlik.
  22. Egyéb/megjegyzés: Az alapjáték kipróbálása után a tanulóim kérték, hogy játsszuk újra ezt a játékot, ezért gondoltam, hogy továbbfejlesztem. A továbbfejlesztett verzió adta a lehetőséget a matematika tantárggyal való összekapcsolásra, természetesen a gyerekek figyelmét irányítva a párhuzamra.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Dalanicsné Nagy Magdolna