JÁTÉKRA FEL!

Czuczor Fruzsina: Mókusháború

A játék neve, címe: Mókusháború

A játék pedagógiai célja: • Mozgáskészség fejlesztése • Szem-kéz, szem-láb koordináció fejlesztése • Kitartás, figyelem fejlesztése • Optimális reakcióidő alakítása • Közösségi fejlesztés, csapatmunka • Preventív és egészségtudatos szokások fejlesztése, a mozgásszükséglet kielégítése • Kudarctűrő képesség optimális alakítása

A játék jellege: Energetizáló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosokat figyelmeztetem, hogy vigyázzanak társaik testi épségére és arra, hogy ne magasan, hanem alacsonyan dobják át a másik térfelére a babzsákokat. Megbeszéljük, hogy ha azt mondom, állj megállunk, nem dobáljuk a babzsákokat tovább. Ha kell a szabályokat ismételjük játékmegállítás után.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: babzsákok (20 db), kötél elválasztáshoz

Technikai igény: Nincs szükség technikai kellékekre.

Az előkészítés feladatai: A kötél keresztbefektetése a teremben, a babzsákok két kupacba (10-10) rendezése térfelenként.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kötél lefektetésében, a babzsákok kiszámolásában, csapatalakításban.

A játék megnyitása, nyitánya: A két csoport felsorakozása a saját térfelén, a lefektetett kötéltől két nagy lépésre. A játék vigyázz, kész, RAJT-ra indul.

A játék menete, játékszabályok:A két mókuscsalád összeveszett, ezért a két odúból, (amik most a térfelek) elkezdték egymást dobálni dióval és mogyoróval (babzsákok). Az a cél, hogy a másik csapat térfelén több babzsák, vagyis mogyoró/dió legyen. Az a csapat nyer, akinek a térfelén kevesebb babzsák van.

A játék lezárása: Egy körnek akkor van vége, ha tíztől visszafelé számolva a játékvezető a nullához ér, itt le kell tenni mindenkinek a babzsákot, utána megszámoljuk. A játékot addig ismételjük, amíg az egyik csapat három győzelmet gyűjt össze.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A nyertes csapat megtapsolása, a játék végeztével minden résztvevő megtapsolása, megdicsérése.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha már a játékot megfelelően begyakoroltuk, továbbiakban lehet úgy játszani, hogy egyszerre csak egy babzsákot lehet megfogni és átdobni, esetleg játszató kislabdákkal is. A játék kezdete és lezárása történhet zenére, vagy hangadásra (pl. csengőre).

A játékvezető speciális feladatai: Szabályok betartására figyelés, kiemelten, hogy a kötelet ne lépjék át, és a nulla elhangzása után eldobott babzsák már nem érvényes.

Egyéb/megjegyzés: A játékot gyorsan és könnyen megértették, nagyon élvezték. Többféle korosztálynak, akár vegyes korosztálynak is megfelelő lehet.

A játékot lejegyezte: Czuczor Fruzsina