JÁTÉKRA FEL!

Czuczi Réka: Farsangi zenebona

  1. A játék neve, címe: Farsangi zenebona
  2. A játék pedagógiai célja: érzelmi ráhangolódás a farsangra, mozgás biztosítása, együtt játszás öröme, tolerancia és együttműködés fejlesztése, valamint táncos mozgások gyakorlása
  3. A játék jellege: Csoport vagy párképző
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: csoportszoba átrendezése, játékszabályok ismertetése, valamint felhívom a gyermekek figyelmét, hogy figyeljenek egymás épségére.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: padok, farsangi jelmezek, magnó, cd, édes és sós aprósütemények
  12. Technikai igény: magnó
  13. Az előkészítés feladatai: jelmezek és a szükséges kellékek előkészítése, csoportszoba berendezése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: farsangi szemüvegek készítése, farsangi jelmezek előkészítése, csoportszoba dekorálása
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Játékszabály és a játék menetének ismertetése, majd Gazdag Erzsi: A bohóc köszöntője c. versével megnyitjuk a farsangi felvonulást. Egy padon végigvonulva mutatják be a gyermekek jelmezeiket, közben farsangi dalok énekelgetése: pl.: Hegedül a kisegér, Brum-brum Brúnó c. dalok
  17. A játék menete, játékszabályok: A felvonulást követően Csoóri Sándor: Csúfoló c. versével (leány és fiúcsúfoló) mulatságba hívom a gyermekeket, közben kört alakítva a vezetésemmel. Köralakítás után kezdődhet a párválasztós, kacsintós játék, miután ismertettem a játékszabályokat. A játék menete: A kislányok választanak egy kisfiút, akit a párjaiknak szeretnének (a lányok szemben állnak a fiúkkal). Ezt kacsintással jelzik, amit a kiválasztott kisfiúnak észre kell, hogy vegyen. Ha észreveszi, ő lesz a párja, ha nem veszi észre, akkor a kislány másra kacsint. Ez addig tart, míg végül minden gyermek párra nem talál. Majd az itt a farsang című dalra körbejárás a kiválasztott párjaikkal, ezt követően a Lányok ülnek a toronyba és a János úr készül c. dalra táncot lejtünk (körjátékok).
  18. A játék lezárása: A játék után kötetlen táncolás, táncos mozgások improvizálása magnóról lejátszott zenére. Vendégségbe invitáljuk a szomszéd csoport gyermekeit és táncba hívjuk őket, végül a megfáradt mulatozókat megterített asztalok várják, édes és sós aprósüteményekkel.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a gyermekeket és megköszönöm, hogy részt vettek a farsangi rendezvényünkön, valamint érdeklődök a felől, hogyan érezték magukat a farsangi zenebona során.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Székfoglaló játék a kacsintós játék helyett (versengés megjelenése): Körben el kell helyezni eggyel kevesebb széket, mint ahány gyerek játszik. Zenére körbe-körbe futnak a székek körül, majd miután elcsendesedik a zene, minden gyermek igyekszik leülni egy székre. Akinek nem jut hely, az kiesik a játékból. Addig tart a játék, amíg egy szék és két gyermek marad.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelem a gyermekek biztonságát és követem a játék helyes, zökkenőmentes menetét.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyermekek nagyon szeretnek táncolni és játszani.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Czuczi Réka