JÁTÉKRA FEL!

Csontos Lászlóné: 7 próba

  1. A játék neve, címe: 7 próba
  2. A játék pedagógiai célja: Figyelem, koncentráció és emlékezet fejlesztése, jobb és bal oldal tudatosítása, kitartás, együttműködési képesség, erőnlét, mozgáskoordináció fejlesztése nagymozgással.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Játék kezdetén a kerettörténet ismertetésekor fel kell hívni a játékosok figyelmét az ütközés veszélyére.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+,10+,14+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Tornateremben felfestett kézilabda vagy teniszpálya vonalait használhatjuk, szabad területen célszerű a középvonalat és a startvonalat kötéllel vagy ágdarabokkal kijelölni.
  12. Technikai igény: —
  13. Az előkészítés feladatai: Mi a tornaterem felfestett pályájának a vonalait használjuk, így előkészítést nem igényel. Ha a szabadban vagy udvaron játszunk a köteleket kihúzni néhány perc.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha udvaron vagy kiránduláson játszunk, a játékosok kereshetnek ágakat a játéktér kijelöléséhez.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet: A királylányt elrabolta a hétfejű sárkány. Bátor vitézek serege indult kiszabadítására, ti, de egy gonosz manó mókusokká változtatott benneteket. Ha az elvarázsolt erdei tisztáson sikerül a manó hét próbáját kiállnotok és senki sem bukik el, visszaváltoztok (aki szeretne) vitézzé és a királylány is kiszabadul. A csata során a bölcs bagoly a nagy tölgyfa ágáról (a játékvezető) mindig mondja majd nektek, mit kell tennetek. Szavát fogadjátok meg!
  17. A játék menete, játékszabályok: Az erdei tisztás (játéktér) kijelölése, startvonal és középvonal megbeszélése. Két szembenálló csapat alakítása. Véletlen csoportalakítás 1,2,3,4 módszerrel. Páros számúak az egyik csapat (2,4 játékosok), páratlan játékosok (1,3) a másik csapat. A mókuspárok felállnak egymással szemben a két startvonalra. Futniuk kell a játékosoknak a középvonalig és ott megtenni a 7 próba mozdulatait. A bölcs bagoly életkortól függően mondja a próbákat. A középvonalon játsszák el a mókusok, majd fussanak vissza a startvonalra! Vigyázzatok, ne fussatok túl gyorsan, mert aki elfárad és megáll, elkapja a sárkány! Ne fussatok egymásnak, a 7 próbát mindenkinek teljesíteni kell. A csata a bölcs bagoly szárnycsapására indul. 1.Mutatkozzatok be egymásnak, mókusok! –Jobb kézzel! Visszafutás! 2.Emeljetek kalapot (mókus sipkát!) – Bal kézzel! Visszafutás! 3. Tapsoljatok! Visszafutás! 4. Üssétek össze a tenyereket, pacsi! Visszafutás! 5. Kacsatánc! Visszafutás! 6. Ölelés! Visszafutás! 7. Örömtánc! Kiszabadítottátok a királylányt! Minden próbát kiálltatok!
  18. A játék lezárása: A játék akkor ér véget, amikor a 7 próbát végig futották.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékot első osztályosoknak tanítottam, ők még minden játéknak nagyon örülnek. Másnap kérdeztem meg őket, emlékeznek-e mit játszottunk. Boldogan válaszoltak, hogy igen, mikor játszunk újra? Smiley kártyákat tettem az asztalra és arra kértem a gyerekeket, olyan kártyát válasszanak, ahogyan érezték magukat a játék alatt.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék variációja, ha az előző próbák feladatát is megismételtetjük, így több a pihenő idő, és még jobb emlékezetfejlesztő a játék.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Ha a játékosok száma páratlan a bölcs bagoly is beáll a csatába.
  22. Egyéb/megjegyzés: : Ez a játék szerintem azért jó, mert sokat kell futni. A gyerekek rosszul tűrik futás alatt a monotóniát, de ezzel a játékkal észrevétlenül telnek a percek. Fontos, hogy a távolság a gyerekek erőnlétéhez alkalmazkodjon, mert elveszik a játék élvezete, ha nagyon elfáradtak.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Csontos Lászlóné