JÁTÉKRA FEL!

Csongrádiné Hatos Márta: Bumm-bumm-bumm

A játék neve, címe: Bumm-bumm-bumm

A játék pedagógiai célja: A játékosok gyakorolják hogyan adhatnak követhető, egyszerű utasításokat, hogyan figyeljenek jobban egymásra. A játék célja ezentúl a bizalomépítés, csapatépítés, valamint egyszerű tornafeladatok elvégzése a játék zárásakor: egészséges életmódra nevelés. Csoport -és párjáték. Megfelel bemelegítő játéknak, hangulat oldására, fejleszti az együttműködési készséget. Ha esetleg nyelvi órán használjuk, akkor gyakoroltatja az útbaigazítást és a felszólító mód használatát, tornagyakorlatok leírására használt kifejezéseket.

A játék jellege: Kommunikációs

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Mivel a párok egyik felének be van kötve a szeme, hangsúlyozni kell a játékosok számára, hogy ne irányítsuk a párunkat egymásnak, kerüljük az összeütközés lehetőségét.

Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: – csoport létszámának felével megeggyező mennyiségű szalag, sál stb. a szembekötéshez – bombává összegyűrt újságlapok, melyekbe előzőleg kis lapra felírtunk egy-egy tornafeladatot és belegombócoztuk az újságpapírba

Technikai igény: Nincs.

Az előkészítés feladatai: Előre el kell készíteni a lapocskákat a tornafeladatokkal, belecsomagolni az összegyűrt újságlapokba, amik a bombák lesznek. Valamint be kell szerezni szembekötéshez alkamas sálakat, kendőket. A leendő pályára be kell szórni az elkészített bombákat.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha van rá lehetőség, akkor a játékosokat előtte egy rövid foglalkozás keretében meg lehet kérni, hogy egy-egy kis lapra írják rá azokat a tornafeladatokat, amiket a legkevésbé szeretnek. (pl. tíz fekvőtámasz, tizenöt hasprés stb. ), majd ezeket gyűrjék bele egy-egy újságpapírba. Ez kb. 10 perc munkát jelent, de ez függ a résztvevők életkorától. A bombákat is szét tudják szórni a pályán: elő tudják készíteni a terepet.

A játék megnyitása, nyitánya: Párokba kell rendeződniük az előkészített pálya egyik oldalán. A szembekötéshez szükséges kendők kiosztása is megtörténhet.

A játék menete, játékszabályok:A jétékosoknak párba kell rendeződniük. Minden pár kap egy kendőt, amivel majd az egyikük szemét be kell kötni. A kb. téglalap alakú pálya egyik hosszanti oldalán helyezkednek el a párok, egy vonalban.

KERETTÖRTÉNET A karantén idején az emberek nem törődtek eleget a testmozgással, mert egész nap csak a képernyők előtt ültek. Ez nagyon bosszantotta az isteneket!!! Minél több időt töltöttek a kütyüjeikkel, annál kevesebbet sportoltak és annál kevesebbet beszélgettek egymással. Ezért az egyik görög isten, aki a sportért volt felelős, hatalmas haragra lobbant és tornagyakorlat bombákat dobált le az égből és azt mondta: Ezek a bombák csak akkor hatástalanítják magukat, ha az összes feladatot elvégzi mindenki!!! Ez viszont hatalmas megterhelést és izomlázat jelentett volna az ellustult embereknek!

DE: ezek a bombák nem robbantak fel leérkezéskor, mert az emberek közötti kommunikációért felelős isten enyhített az átkon! Azt mondta: rendeződjetek párba, beszéljétek meg, ki-kivel dolgozik együtt. Kössétek be a pár egyik felének a szemét, a pár másik tagja pedig vezesse keresztül a párját érintés nélkül a másik oldalra! Csak UTASÍTÁSOKAT adhat a párod, tehát csak kommunikációval oldhatjátok meg a helyzetet! Viszont, ha közben bombára lép valamelyikőtök, akkor azt kell kiáltanotok mind a kettőtöknek, hogy: Bumm-bumm-bumm! – és fel kell venni a kendő nélküli játékosnak az érintett bombát. Mikor keresztül jutottatok a háborús övezeten, akkor még van esélyetek hatástalanítani a bombát: – a bombában előírt feladatot a pár mindkét tagjának el kell végeznie, hogy kiengesztelje az isteneket!! És megmentsétek a magatok és társaitok életét!!

A játék lezárása: Mikor a párok átérnek a bombával teleszórt harcmező másik oldalára el kell végezniük a „megszerzett” feladatokat. Utána párcserével vissza lehet esetleg irányítaniuk egymást a másik oldalra.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játék közben lehet motiválni a játékosokat, a befejezéskor megdicsérni a nagyon kevés bombára rálépőket, de azokat is, akik sokra ráléptek és így nagyon sok tornagyakorlatot végeztek el. Megdicsérni őket, hogy ma is tettek valamit az egészségükért – mondjuk legalább nem robbantak fel, és az is egy szempont 😀

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Esetleg a játék végén nem csak a saját feladataikat kell a pároknak megcsinálniuk, de a csapatban összegyűjtött összes gyakorlatot mindenkinek, kivéve a legjobban teljesítő párnak, akiknek csak a sajátját kellene.

Ha elég kommunikatív a csapat, akkor esetleg a feladatokat lehet cserélgetni is: Ki cserélne el fél perc planket 15 terpeszugrásra?

A játékvezető speciális feladatai: Szabályok érthető és követhető ismertetése. Játék közben érdemes figyelni, hogy a párok ne koccanjanak össze. Ha fiatalabbak a játékosok, akkor érdemes velük megbeszélni, hogy m,ilyen utasításokat mondjanak majd egymásnak. (Lépj előre kettőt, melyik a bal lába, jobb keze stb.)

Egyéb/megjegyzés: Nagyon tetszett a kerettörténet a játékosoknak! 😀

A játékot lejegyezte: Csongrádiné Hatos Márta