JÁTÉKRA FEL!

Csehi Andrea Ágnes: Gyűjtögető – Gyöngygyűjtögető

  1. A játék neve, címe: Gyűjtögető – Gyöngygyűjtögető
  2. A játék pedagógiai célja: Figyelemkoncentráció fejlesztése, együttműködési képesség fokozása, szabálytartás, vállalkozói kompetencia, siker-kudarc elviselése, finommotorika fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Nyertes-vesztes pozíció elviseléséhez a játék örömének hangsúlyozása, a részvétel fontossága. Távolságtartás: fejek ne érjenek össze. Kellékek leesésekor csak a leejtő játékos veheti fel. Nyitott tenyérrel történjen az átadás, ujjak védelme, karmolás megelőzése.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+,7+,10+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: 10 db kavics, de bármilyen kellékkel játszható.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Nem igényel teremrendezést, mert a tábla előtti szabad területen vagy a folyosón, udvaron bárhol játszható. A keretmeséhez illő tárgyakkal, melyek tömege 1 kg alatti legyen, jelen esetben a kavicsot választottam. Nem kell egyforma méretűnek lenni a 10 db kavicsnak, csak arra kell figyelni az esélyegyenlőség miatt, hogy mindkét csoport hasonlót kapjon.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Az ebéd utáni időszakban vagy a Balaton parti séták alkalmával kavicsgyűjtés (toboz-, kagyló, toll, termésgyűjtés stb.).
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Most egy játékot fogunk játszani, a Gyöngygyűjtögető címűt! A Balaton királya elhatározta, hogy egy csodaszép gyöngysorral megajándékozza feleségét, a Balaton királynéját, de a Bakony királya is ugyanezt szeretné. Az ékszerekhez 5-5 darab gyöngyöt, azaz kavicsot kell összegyűjtenie mindkét királynak. (Ha csak fiúk vannak a csoportban, akkor a kerettörténet így módosul: A királyok a fiaikat szeretnék megajándékozni egy gyöngyökkel díszített koronával.)
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékhoz két csoportot kell alakítani, álljatok a szobor elé. Szükségem van két királyra, a Balaton és a Bakony királyára. Kérem az önként jelentkezőket! Most a királyok felváltva, egyenként kiválasztják az udvartartásukat a többi játékos közül. Álljatok egymás mellé úgy, hogy a két udvar egymással szemben álljon és kb. 2 méter távolság legyen a két csoport között. Kérem a királyokat, hogy válasszanak egy-egy királynét (illetve királyfit) és egy-egy kincstárnokot! A sorok elejére álljanak a királyok, a sorok végére, azaz hozzám közelebb a kincstárnokok és melléjük a királynék (királyfiak). A gyöngyöket, vagyis a kavicsokat a kincstárnokok egyesével vehetik el a tenyeremből, majd a mellette álló játékosnak adják tovább. A két kezedet nyitott tenyérrel összerakod, csak így adhatod át a gyöngyöket a melletted állónak. Próbáljuk ki egy gyönggyel! Háromig számolok, háromra a kincstárnokok kiveszik a tenyeremből az egyik gyöngyöt és továbbadják, majd a sorok végén álló királyok a gyöngyöt a földre helyezik. 1, 2, 3! (Próbajáték után a szabályismertetést folytatom.) Fontos, hogy amikor a király leteszi maga mellé a földre a gyöngyöt, a kincstárnoka nevét kell kiáltania. A kincstárnok csak ekkor veheti el a tenyeremből a következő gyöngyöt. Ha mind az 5 kavics már a király mellett van a földön, akkor a király a kavicsokat egyszerre odaviszi a királynénak, illetve királyfinak és a kezébe adja. A játék akkor ér véget, amikor a királyné, illetve királyfi átveszi a gyöngyöket és hangosan azt mondja, hogy Köszönöm! A gyöngyök, kavicsok nem eshetnek le a földre és minden játékosnak érintenie kell a gyöngyöket egymás után a sorban. Ha a kavics mégis leesik, akkor csak az a játékos veheti fel, aki elejtette, nehogy lehajlás közben a fejetek összeverődjön. Ha a király a földön felejt egy gyöngyöt, akkor neki kell visszafutnia érte és azt is a királynénak, illetve királyfinak adnia, csak ekkor győzhet a csoportja. Háromra kezdjétek a játékot! 1, 2, 3!
  18. A játék lezárása: A játék akkor fejeződik be, ha mindkét csoport játékosai célba juttatták a kellékeket. Az általam vezetett játékban a Bakony királya tudta hamarabb megajándékozni a feleségét, illetve a királyfit. Nagyon kicsin múlott, hogy lemaradt a Balaton királya és udvartartása. Ügyes volt mindkét királyi udvar, köszönöm a játékot! Kérem vissza a gyöngyöket, azaz a kavicsokat! Köszönöm!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: CSOPORT ÉRTÉKELÉSE: Szeretnétek még ezt a játékot játszani? Vagy: Úgy látom, nagyon kevésen múlott, hogy a másik csoport győzött. Játsszuk le még egyszer ezt a játékot! Vagy: Változtassunk az udvartartáson, válasszunk új szereplőket! Vagy: Kicsit nehezítve játsszuk le a játékot! Vagy: Mindenki nagyon ügyes volt!
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A keretmese változtatásával a kellékeket lehet variálni, pl.: toboz, gyufásdoboz, korong, pálcika stb. A kellékek méretének változtatása a pedagógiai céljaimnak megfelelően. A kellékek átadásának szabályváltozatai lehetnek: csak jobb kézzel, csak bal kézzel adhatja át a játékos vagy a hátuk mögött kell továbbadni. A kellékek számát is lehet növelni vagy csökkenteni. További szabályváltoztatás, ha a sor végén álló játékos, miután lerakta a kelléket maga mellé, akkor előre fut és ő emelheti le a következő kelléket, amit a sor végére kell eljuttatni.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Szabálytartás figyelemmel követése, kiigazítás, ha tévesztenek.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Csehi Andrea Ágnes