A játék neve, címe: Hangya-fogó
A játék pedagógiai célja: Csoportépítés, közösen végzett kooperatív tevékenység
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Szabad téren játszottuk. Megelőzően átnéztük a terepet, bogáncsokat eltávolítottuk. Sima talajt választottunk.
Résztvevők száma: 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Esetleg a fogóknak megkülönböztető jel: szalag vagy mez.
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A játék megnyitása, nyitánya: Magam köré gyűjtöm a gyerekeket. Megvárom, míg csend lesz és rám figyelnek.
Ti most egy hangyakolónia vagytok! Mindenki nagyon szorgalmasan dolgozik, és a fő dolog: egymásra figyelve! Miközben mindenki végzi a maga feladatát, bizony oda-odanéz a társaira, nem szorul-e valaki közülük segítségre. És ha igen, gyorsan odaszaladnak, és segítenek neki. Három fogót választunk, akik megpróbálják elkapni a hangyákat munkavégzés közben. Akit elkapnak, az munkaképtelenné válik: hanyatt fekszik a földön, lábait az égnek emeli, és várja a jobb időket. Ez el is érkezik a számára, amint négy kis társa megragadja a lábait, és a pihenőhelyre viszi őt. Ott rövid idő alatt talpra áll, és folytatja a munkáját. A segítők és a szállított hangya a a mentés közben védelmet élvez az elkapás alól!!
Lássuk, milyen hangyák vagytok?! Fogócskára fel! Rajta!
A játék menete, játékszabályok:Kijelölök három fogót. (Őket majd menet közben a fáradásuktól függően cserélem önkéntesekkel.) A pihenőhelyet kijelölöm magam mellett, egy kicsit távolabb, de a játékmező szélén. A játékmezőt biztosító segítő nagylányokra felhívom a figyelmet, velük együtt tehát a határokra is. Akit elkapnak, a földre fekszik hanyatt, és a lábait-kezeit az égnek tartja. Aki segíteni szeretne neki, pontosan négyen, elkapják a lábakat és kezeket, és óvatosan a pihenőhelyre szállítják. Ezalatt nem lehet őket elkapni, de bármely más hangyát igen. Szabad beszélni, kiabálni.
A játék lezárása: Akkor fejeződik be a játék, ha elfáradnak. Ez ötödikes kisdiákokkal játszott játék, így ez elég hamar bekövetkezett.
Véget ért a nap, a fáradt hangyák hazamennek a bolyba és kipihenik magukat!!
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nem volt jutalmazás. Megdicsértem őket, hogy ügyesen segítették egymást, és minden elkapott hangya előbb-utóbb eljutott a pihenőhelyre és újra játékba került.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nagyobb hangyákat szállíthatnak többen is egyszerre. Esetleg egyéb szállítási módokat is megengedhetünk, pl. valaki a hátán viszi négykézláb, a többiek pedig egyensúlyozni segítenek, vagy ketten emelik a lábát, kezét.
Másképpen fejlesztve: legyen valami közös feladat, ami az elkapástól szünetre kényszerül. Például sok pici tárgy elhordása innen oda, mindenki egyszerre csak egyet vihet, de mindent át kell hordani, és nem tudják gyorsan, ha sokukat elkapják és ezáltal nem vesznek részt a hordásban. Ez mehet egy csapatként kooperatívan, de mert egy osztályban sokan vannak, lehet egyszerre két csapat, egyszerre kezdve, egy játékmezővel. Minden csapatnak saját pihenőhelye van, és az ellenfél csapatából vannak a fogók. Az nyer, aki hamarabb végez az áthordással. Ilyenkor a játékvezetőnek nagyon figyelni kell a szabályok betartására, hogy igazságos legyen a verseny.
A játékvezető speciális feladatai: A játékmező nem lehet túl nagy, mert akkor messze lesz a pihenőhely, ami túl nehéz feladattá teszi a cipelést ilyen kicsi gyerekeknél. Nem lehet túl kicsi sem, mert akkor hamar elkapnak mindenkit, és nem lesz, aki szállítson!! Folyamatosan figyelni kell az esetlegesen bekövetkező balesetre, hogy hamar reagálva a komoly bajt elkerüljük.
Egyéb/megjegyzés: Az első osztálykiránduláson játszottuk, egy játéksor részeként. Nagyon szerették, sokat nevettek, és öröm volt nézni, ahogyan bevonódtak, illetve bevonták egymást. Ebbe majdnem mindenki beszállt!
A játékot lejegyezte: Csébics Anikó