A játék neve, címe: Képeslapgyűjtő kő- papír- olló
A játék pedagógiai célja: A játék célja a szórakozás, a családi kapcsolatok elmélyítése. Azzal a céllal vannak együtt a nagytata és az unoka, hogy egy kellemeset szórakozzanak, együtt legyenek, ismerjék meg a szabályokat. Kő-papír- olló játékot még nem játszottak, nem ismerték. Célcsoport kiválasztása a pandémiára való tekintettel személyre szóló és családi hangulatú. A játékba bevont csoportot ismerem, ők is egymást: 76 éves nagytata és 6 éves unoka. A nagy korkülönbség és a fizikai erőnlét különbözősége miatt csak kis mozgásigényű, egyszerű és világos szabályú játékot választottam. A szemléltetéshez felkészülve érkezem: van nálam egy kő, egy papír, és egy olló, és a játékszabályok ismertetése során, amikor a kezünket „alakzatokba” mutatjuk, megmutatom, hogy az olló el tudja vágni a papírt, a papír be tudja csomagolni a követ, a kő ki tudja csorbítani az ollót.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Előre kiviszek 2 széket és egy sámlit, biztonságos távolságba helyeztem.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Képeslapok (5-10 db). Jelen esetben szemléltetéshez viszem magammal követ, papírt, ollót egy kis táskában. Bélyeg a későbbi postára adáshoz.
Technikai igény: Technikai igény a 2 szék, melyre a játékos ül, és egy kisebb asztal/sámli, melyre a képeslapokat helyezzük.
Az előkészítés feladatai: Berendezni az udvart két székkel, egymással szembe ülve. Lepakolni a képeslapokat.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Kézfogás, szemkontaktus felvétele.
A játék megnyitása, nyitánya: Kézfogással indul, és elmondom a játékszabályokat, miután helyet foglaltak a széken. Én a játékvezető állok és hangosan, érthetően elmondom az ismérveket. Képzelet szárnyán repülünk a Körös partjára és veszünk fel egy követ. Utána a papírboltban vagyunk és veszünk egy papírt, és egy ollót. Ezekkel fogunk ma játszani a valósában.
A játék menete, játékszabályok:Elmondom a kő-papír-olló játékszabályát. A játék neve: képeslapgyűjtő kő- papír- olló. Szemléltetem a magammal hozott követ, papírt, ollót. Megmutatom mit jelent: kő: a zárt ököl olló: szétnyitott mutató és középső ujj papír: a nyitott tenyér A játékosok hangosan mondják: kő- papír-olló. Minden kifejezésnél, meglendítik az ökölbe szorított kezüket. A harmadik lendítés után a játékosok kezükkel mutatják egyszerre az egyiket. Az a cél, hogy olyat mutassunk, ami legyőzi a másikat, ugyanis (szemléltetem) a kő kicsorbítja az ollót: a kő győz az olló elvágja a papírt: az olló győz a papír becsomagolja a követ: a papír győz A nyertes bemutatja (- fizikiai kontakt), hogy ő nyert: (ujj) olló „elvágja” (odateszi) a (tenyér)papírt. Ha mindketten ugyanazt mutatják, a játék döntetlen, és újat játszanak. A képeslapgyűjtő kő- papír- ollónál a nyertes minél több képeslapot gyűjt. Képeslap gyűjtő kő- papír- olló annyival egészül ki, hogy a székre helyezett képeslapok közül bal kézzel elveheti az a játékos, aki megnyerte a kört. Annyi kör van, amennyi képeslap (jelen esetben 4 db). Az a képeslapgyűjtő kő- papír- olló játék győztese, aki a legtöbb képeslapot szerezte. A győztes kiválaszthat egy lapot, melyet postára is adok megcímezve egy általuk megnevezett kedves személynek.
A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha elfogyott a kikészített képeslap mennyisége. Kézfogással zárul. A játék végeztével postára lehet adni a megírt és megcímzett lapot. Köszönöm a játékban való részvételt.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicséret. Megkérdeztem, hogy hogyan érezték magukat. Jutalmul egy képeslapot választhattak és elküldhetik olyan családtagnak, akire szeretettel gondoltak a pandémia alatt és mégis kevésszer találkoztak. (Jelen esetben a másik nagymamára. Közösen írtunk pár örömteli sort a képeslapra).
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet a hangszínen változtatni: suttogva/hangosan/dallamosan mondani a kő-papír-ollót lendítés közben. Lehet matrica, kinderfigura, söröskupak a gyűjtés lehetősége. Együtt elmenni feladni postán a képeslapot. Szeretném ezt majd pedagógiai munkám során is játszani, párban a járványügyi szabályokat betartva. Páros játékban, egymástól távolabb ültetve a gyerekeket. Jelen esetben a vizsgafeladatom a családom bevonásával történt.
A játékvezető speciális feladatai: Szabályokat lépésről lépésre elmondtam. Bemutattam a kézmozdulatokat, szemléltettem a kő-papír-olló eszközöket. Hangosan kellett a nagyothallás miatt beszéljek. Postára kell mennem feladni a képeslapot- jutalmul.
Egyéb/megjegyzés: Jó érzés volt őket játékvezetőként kívülről látni, jó hangulatban telt a játékuk. Nagytatának a reumája miatt nehéz volt a papír alakzatnál kinyújtani a tenyerét. CSatolom a 3 képet a foglalkozásról.
Köszönöm! Bukváné Bereczki Éva
A játékot lejegyezte: Bukváné Bereczki Éva Timea