- A játék neve, címe: "Ejtőernyős játék" -Méhecskék játék -Tüzes játék -"Sátor" játék -stb.
- A játék pedagógiai célja: Türelem fejlesztése, egymásra figyelés fejlesztése a mozgások közben, alkalmazkodás, reagáló képesség fejlesztése, gyorsaság fejlesztése, szem-kéz, szem-láb koordináció fejl., versenyszellem fejl., együttműködés társakkal, közösségi érzés fejl., együttes élmény nyújtása örömteli közös játékkal, mentális egészség óvása, szeretetteljes vidám légkör, jó hangulat megteremtésével, gyermekek mozgásigényének a kielégítése, testséma, térpercepció, képzelet, fantázia fejlesztése, alaklátás, formaérzékelés, emlékezet fejlesztése. -Egészséges életmódra nevelés, játék, mozgás a szabadban, jó levegőn.
- A játék jellege: Együttműködési
- A baleseti kockázat szintje: Alacsony
- Szükséges biztonsági intézkedések: -Megfelelő hely biztosítása az udvaron.
- Résztvevők száma: 15-20
- Résztvevők életkora: 5+
- Játékidő: 15+
- Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
- Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
- Kellékigény: -Ejtőernyő, virágformák, különböző méretű műanyag labdák, babzsákok, ping-pong labdák -Virágos rét: Lippogós virágokkal, méhecskebáb, udvari padok(méhkaptár)
- Technikai igény:
- Az előkészítés feladatai: -Eszközök előkészítése, műanyag labdák kosarakban -Nagyméretű ejtőernyő -Játékelrakás az udvaron, megfelelő tér biztosítása
- Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
- A résztvevők bevonásának lehetőségei: "Ki játszik ilyet" kezdetű dallal, játékra hívás.
- A játék megnyitása, nyitánya: Kirándulni megyünk, gyertek velem játszani.
- A játék menete, játékszabályok: Méhecskék játék: Virágformákat helyezek el szétszórtan az udvaron ( 2-3 gyereket megkérek, hogy segítsen a virágokat elhelyezni a talajon.) Virágok: rózsák, tulipánok, margaréták, stb. Méhecskebábbal a kezemben: Mit gondoltok, ez milyen állat lehet? Tudjátok mit szeretnek a méhecskék csinálni, ha süt a nap? A játék neve: Méhecskék, ez egy házkereső játék. Elvarázsolom az udvart virágos, nyári rétté (Mire elkezdjük a játékot, a gyerekek létszámával azonos számú virág van az udvaron). Amikor elkiáltom magam, hogy "süt a nap!", a méhecskék virágról-virágra szállnak. Mikor azt kiáltom, hogy "esik az eső!", minden méhecske berepül a gomba (az ejtőernyő) alá, keres magának helyet, együtt emeljük a fejünk fölé, jó magasra az ejtőernyőt, hogy meg ne ázzunk. Úgy bújunk a gomba alá, hogy mindenkinek legyen helye. Az első játék után két virágot kiveszek, és akinek a legközelebbi esőnél nem jut virág, az kiesik. A kiesett méhecskék az eső elől beszaladnak a méhkaptárba (leülnek az udvaron a padra) és együtt szurkolunk a még versenyben lévő méhecskéknek. A játék végén megtapsoljuk a győzteseket (akik versenyben maradnak). Minden játék végén tudatosítjuk, hogy ki milyen virágra szállt le. -Miután kijátszottuk magunkat, tüzet rakunk(előzőekben kiválogattam a piros, narancssárga labdákat). Ezeket a labdákat a nyitott ejtőernyő közepére helyezem. A labdákat a gyermekekkel közösen először lassan elkezdjük mozgatni, hullámoztatni az ejtőernyőn. "Lobog a tűz!" felkiáltásra igyekszünk a labdákat minél magasabbra az ejtőernyővel feldobni. (Négyszer-ötször játsszuk a tüzes játékot) -Kukoricát pattogtatunk, fehér ping-pong labdákat öntök az ejtőernyőre, magasra repítjük és pattogtatjuk a labdákat. Ilyenkor arra törekszünk, hogy mindegyik labdát sikerüljön az ejtőernyővel magasra dobni. A játéksor sok-sok variációval folytatódik. -"Memória bújócska játék"- Egy gyermek elbújik a fa mögött. Egy illetve két gyermeket elbújtatunk az ejtőernyő alá. "Az erdőben jártunk-keltünk, egy gyereket (vagy két gyereket) elvesztettünk. Mondd meg Milán, mondd meg nekünk, ki az akit elvesztettünk?" Erre a mondókára körben járunk a gyerekekkel úgy, hogy mindenki bal kézzel fogja az ernyőt. Tapsra előbújik a fa mögül, akit előzőekben választottam, Ki kell találnia ki az, akit elrejtettünk az ejtőernyő alá.
- A játék lezárása: Jól kijátszottuk magunkat, ezért most már megpihenünk, bebújunk a sátorba.(Úgy bújunk az ejtőernyő alá, hogy a hátunk mögött magunk alá húzzunk és ráülünk az ejtőernyő szélére. Körözés jobbra, majd az ellenkező irányba balra. Örülök, hogy ilyen jól éreztétek magatokat, máskor is fogunk ilyet játszani.
- Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nagyon ügyesek voltatok. Örülök, hogy így figyeltetek rám és egymásra is.
- Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -Az ejtőernyős játékot még többféle variációban szoktuk játszani. A gyermekek ötleteire is szoktam építeni. Ők is kitalálhatnak játékokat.
- A játékvezető speciális feladatai:
- Egyéb/megjegyzés: Rossz idő esetén a tornateremben, illetve a csoportszobánkban is szoktuk játszani.
- A foglalkozásról készült fotó/videó:
- A Játékot lejegyezte: Borsos Hajnalka