A játék neve, címe: Milliméter, centiméter
A játék pedagógiai célja: A hosszúság mértékegységeinek megismerése, gyakorlása.
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Hívjuk fel a játékosok figyelmét, hogy helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra!
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mivel a játék kellékeket nem igényel, a játékosok a helyszín rendezésében tudnak segíteni. Pl. a tanteremben betolják a székeket, hogy a padok között is lehessen mászkálni.
A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető ismerteti a mértékegységek mutogatását. ezek: milliméter: a hüvelyk- és a mutatóujjakat összeérintjük centiméter: a hüvelyk- és a mutatóujjakat kb. 1 cm távolságra nyitjuk ki deciméter: a hüvelyk- és a mutatóujjakat kb. 1 dm távolságra nyitjuk ki méter: két karunkat széttárjuk kilométer: egyik kezünket felemeljük.
A játék menete, játékszabályok:Kezdetben mindenki milliméter, ezt mutatja. Keresni kell egy másik millimétert és kő papír olló játékot játszani. aki megnyeri, abból lesz centiméter, aki vesztett, marad milliméter. Keresni kell azonos mértékegységet, a milliméternek millimétert, a centiméternek centimétert. Újra kő papír ollóval eldönteni kiből lehet nagyobb mértékegység.
A játék lezárása: A játékot az nyeri, aki először kilométer lett, de ekkor még lehet folytatni, egészen addig, amíg egy milliméter, egy centiméter, egy deciméter és egy méter marad, akiknek már nem lesz párjuk.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönjük a részvételt, megdicsérjük a játékosokat. Megkérdezzük hogyan érezték magukat.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Más mértékegységekkel is játszható. Ha kevesen vannak és túl rövid egy játék, akkor a kilométerekből újra milliméterek lehetnek. Lehet megpróbálni hang nélkül is játszani.
A játékvezető speciális feladatai: A játék kezdete előtt mindenkivel el kell mutogatni többször is a mértékegységeket, hogy rögzüljön.
A játékot lejegyezte: Blágáné Nyári Andrea