A játék neve, címe: Nyuszi hopp…
A játék pedagógiai célja: Egymás nevének gyakorlása. Emlékezet, memória,figyelem fejlesztése, kommunikációs készségek fejlesztése, beszédkedv felkeltése. A játék végére minden gyermek tudja a társai nevét, legyen bátorsága hangosan megnevezni őket. Egymás megismerése, az együttjátszás öröme.
A játék jellege: Kommunikációs
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A gyerkek figyelmének felhívása, figyeljenek egymásra, ne lökdösődjenek, a nyuszit óvatosan dobják majd, ne erővel.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: 1 db plüss nyuszi
Az előkészítés feladatai: A balesetmegelőzés és biztonság érdekében el kell pakolni a csoportszobában az asztalokat és a székeket, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre a játékhoz.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A nyuszi ül a fűben c.gyermekdalt énekelve, mint Nyuszi Mama körbejárok a csoportban és játékra hívom a gyermekeket, a kisnyuszikat. Egymás kezét fogva, mint a kígyó megyünk körben és aki szeretne csatlakozik hozzám.
A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet: A nyuszimama a kisnyuszikkal megérkezett a rétre játszani. De sajnos nagyon feledékeny, mindig elfelejti a nyuszikái nevét. A játékosok körben állnak, a kezdő játékos a Nyuszi mama mondja el először a keresztnevét, majd továbbadja a nyuszit.Körbeadva mindenki elmondja a keresztnevét. Ahogy körbejárt a nyuszi kezdődhet a játék.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben helyezkednek el, a játékvezető is a körben áll. A nyuszit egymásnak fogják dobálni a gyerkek, lehetőleg ne a mellette állónak. Aki a nyuszit dobja mondania kell, hogy: Nyuszi hopp és annak a nevét, akinek dobja. Pl. Nyuszi hopp Petra, Nyuszi hopp Luca, és így tovább. Az első körben olyan gyermeknek kell dobni, aki még nem volt. A második körben dobhatja a barátjának.
A játék lezárása: Amikor már legalább 2-szer mindenkire sor került, akkor megállapítom, hogy ….olyan ügyesek voltatok, nagyon sokat segítettek nekem, hogy minden kisnyuszikám nevét megtanultam. Nagyon eljátszottuk az időt a réten, hamarosan beesteledik, induljunk haza nyuszikáim.. Újra a gyermekdalt énekelve körbesétálunk, ki a csoportból az öltözőbe, ezzel zárul a játék. Nem hagytam elhúzódni a játékot nehogy unalmas legyen.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Leülünk az öltözőben és megdícsérem őket, hogy milyen figyelmesek, ügyesek voltak. Megköszönöm szépen, hogy odafigyeltek egymásra és nem lökdösődtek, szépen dobték a nyuszi, hogy nem repült el messzire a játék. Elmondom, hogy nagyon örültem, hogy mindenki részt vett a játékban és hogy nagyon jól éreztem magam. ..Úgy láttam a sok mosolyból, hogy nagyon jól éreztétek magatokat! Jól láttam? …Megkérdezem őket, hogy hogyan érezték magukat, megkérem őket, hogy hallgassuk meg egymást, hogy mindenki elmondhassa az érzéseit, a véleményét. Elmondom, hogy ha a szeretnének, majd játszunk ilyet máskor is.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játkot többféle képpen is tovább lehet fejleszteni, nehezíteni: 1. Aki nem kapja el a nyuszit, az kiesik a játékból és leül, a végén egy győztest hírdetünk 2. Aki dobja a nyuszit a saját nevét is mondja és annak a nevét is akinek dobja Pl. Márti nyuszi hopp Petra 3. Mozgásos játékká is átalakítható: nagyobb körben lehet játszani, akinél a nyuszi van nem dobja a nyuszit, hanem odaugrál páros lábbal a gyermekhez és átadja a nyuszit ugyanazzal a szabállyal, hogy mondani kell ..Nyuszi hopp Enikő…
A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat mindenképpen tartsák be. A nyuszi hopp kifejezésnek és a névnek is el kell hangoznia.Kezdetben még több segítséget nyújtok, később ha látom hogy megtanulták a szabályt csak figyelem a játékot. Figyelek rá, hogy minden gyermek sorra kerüljön, úgy irányítom a játékot, hogy mindenki számára élvezhető, örömteli legyen. Nagyon figyelek végig a biztonságra.
Egyéb/megjegyzés: Kiscsoportosokkal valósítottam meg a foglalkozást, akik nagyon érdeklődőek voltak, de eleinte nagyon bátortalanok. A játék végére már nagyon élvezték.
A játékot lejegyezte: Béresné Horváth Márta