A játék neve, címe: Okosodó
A játék pedagógiai célja: Logikus gondolkodás formálása, beszédkészség fejlesztése, szókincsbővítés, figyelemkoncentráció, emlékezet, gyors reagálóképesség, beszédfegyelem.
A játék jellege: Kommunikációs
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A játékhoz szükséges játékeszköz továbbításánál figyeljenek, hogy mindig a mellettük álló gyermek kezébe tegyék az eszközt.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: maci vagy labda
Technikai igény: A játék nem igényel semmilyen speciális technikai kelléket, körben állunk a játék alatt.
Az előkészítés feladatai: A tornateremben nagy hely áll rendelkezésünkre, hogy kényelmesen körbe tudjunk állni, ugyan nincs futás a játék során,de azért nem árt a nagy hely.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mielőtt lemegyünk a tornaterembe közösen kiválasztjuk azt a játékeszközt, amellyel játszani fogunk. A játékfelelős feladata, hogy lehozza magával a játékeszközt (pl.: mackó), próbálom egy kicsit befolyásolni a csoportom gyermekeit, hogy ne gondolkodjanak pl.: dinóban, mert esetleg elterelné a figyelmet a játékról.
A játék megnyitása, nyitánya: Ezt a játékot, akkor célszerű elővenni, amikor egyes foglalkozási témák végére értünk pl.: a tél témakör végén az ismeretek elmélyítése, újra előhívása- rendszerezése során játszunk a gyűjtőfogalmakkal.
A játék menete, játékszabályok:A csoportom nagyobb gyermekeivel kört alakítunk, elengedjük egymás kezét. Én mondok egy szót és az ehhez tartozó szavakat kell a gyerekeknek kitalálniuk és akkor hangoztatni, ha a kezükbe kapták a játék eszközét pl.: mackót. A játék alatt kétszer nem hangozhat el ugyanaz a szó. Pl.: mondom azt a szót, hogy téli ruhadarabok és lehet sorolni az ide tartozó szavakat pl.: kucsma, téli kabát, bélelt nadrág… Aki nem tud újat mondani az leül – kiesik a játékból. Ilyen gyűjtőfogalmak lehetnek még: gyümölcsök, zöldségek, járművek, bútorok, állatok, növények, játékeszközök, ételek…
A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak egy gyermek maradt állva.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén éljenzéssel, tapssal és a győztes nevének hangoztatásával ünnepeljük meg az utolsónak állva maradt gyermeket.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet ezt a játékot fordítva is játszani. Igaz vagy hamis, minden gyereknek mondok egy állítást pl.: a kesztyű téli ruhadarab, a banán bútor, el kell dönteni, hogy igaz vagy hamis az állítás. Ha eltalálta az ovisom állva marad.
A játékvezető speciális feladatai: Próbálom úgy kitalálni a gyűjtőfogalmakat, hogy a gyerekek számára ismerős szavak legyenek, érthető legyen az állítás. Kiesés esetén, ha kell megmagyarázni, hogy miért nem fogadtam el a megfejtést.
Egyéb/megjegyzés: Az ovisaim nagyon szeretik az ilyen típusú gondolkodtató játékokat. Kedvelik a versenyhelyzeteket, nemcsak a mozgás területén!
A játékot lejegyezte: Békési Lászlóné