JÁTÉKRA FEL!

Bekéné Kotvics Edit: Napsugárgyűjtő, esőcseppgyűjtő.

  1. A játék neve, címe: Napsugárgyűjtő, esőcseppgyűjtő.
  2. A játék pedagógiai célja: Finom motoros fejlesztés, figyelem- logikus gondolkodás, kreativitás fejlesztése, társra figyelés, manipulatív számlálás, reláció szókincs.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő, balesetforrásoktól mentes hely biztosítása a bemelegítő játékhoz és a problémamegoldó játékhoz. A munkaasztalnál székeken ülve, majd a problémamegoldó játéknál megfelelő kis méretű asztal körül a csoportszoba szőnyegén helyezkedünk el.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Kis méretű vesszőkosár, narancssárga és citromsárga karton körlapok, kék felhő alakú kartonok, narancssárga-citromsárga-kék színű facsipeszek négy féle méretben. Óvodai gyermekasztal székekkel. egy óvodai játékasztal.
  12. Technikai igény: Fényképezőgép
  13. Az előkészítés feladatai: Karton napocskák és felhők kivágása. Különböző méretű facsipeszek kartonokkal való színezése. Ezek vesszőkosárba helyezése, majd kendővel lefedése. A csoportszoba szőnyegére kis méretű asztal készítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Motiváció: A lefedett kosárból elővarázsolom a színes síkidomokat egyesével. „Vajon mi lehet ez?” Ha ráismernek a napocskára, felhőcskére elénekelhetjük a hozzá kapcsolódó dalainkat.(Süss fel nap…, Jöjj ki napocska…, Csepp, csepp csepereg) A síkidomokra felhelyezhetik a gyermekek a csipeszeket. A napocskákra sugarakat, a felhőcskékre esőcseppeket.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Elegendő helyet, időt és eszközt biztosítok a manipuláláshoz a csipeszekkel. Amikor a figyelem fluktuálását tapasztalom az előkészített kis asztalra irányítom a figyelmet. „Ki tud több napsugarat gyűjteni ebben a szürke, borongós őszi időben?” A játékvezető (én) az asztal egyik oldalánál ülök törökülésben, hogy minden résztvevő jól halljon és lásson.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az asztalra helyezek 5 „napsugarat”. Együtt megszámoljuk az érdeklődőkkel. Ismertetem a játékszabályokat kerettörténetbe foglalva. Nagycsoportosok már ismerik a kő-papír-olló játékot. „A gyermekek ragyognak, mint a napocska. Gyűjtsetek ti is sugarakat!” Megegyezés alapján választanak maguknak „ellenfelet” a gyermekek. Ez egy szociometriai megfigyelésnek is lehetőséget adhat. A két játékos az asztal két oldalán ül, vagy térdel kényelmétől függően. Aki a kő-papír-ollóval győz egy napsugarat felcsipeszelhet a ruhájára. A csipeszek számából adódóan egy játék 5 menetből áll. Ha elfogytak a csipeszek megszámláljuk ki gyűjtött többet, ki kevesebbet és mennyivel. A gyermekeknél életkoruktól és egyéni fejlettségüktől függően differenciálok a csipeszek mennyiségével.
  18. A játék lezárása: Visszavezetés a játékba: – síkidomok körberajzolása, színezése – további játéklehetőség a már ismert eszközökkel – saját csipeszek készítése.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Formatív értékelést alkalmazok: dicséret, simogatás, gratuláció, puszi, ölelés, buzdítás, bátorítás. A játék megvalósulását reflektálom. Az érintett gyermekek fejlődését, esetleges elmaradását (figyelem, kreativitás, finom motorika, logikus gondolkodás, manipulatív számlálás, reláció szókincs) dokumentálom az EGYÉNI FEJLŐDÉSI NAPLÓBAN, BTM és SNI gyermekeket pedig AZ EGYÉNI FEJLESZTÉSI TERV ÉS HALADÁSI NAPLÓBA.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A nevelési év előrehaladtával feladatomnak tekintem, hogy a játék továbbfejlesztését a fokozatosság jellemezze. 1. a nagyméretű csipeszektől a kis méretűek magabiztos kezeléséig. 2. a csipeszmennyiség növelése (manipulatív számlálás, globális mennyiségfelfogás, reláció szókincs) 3.csoportjátékká fejlesztés( pl.Besnyi Szabolcs: Csipeszgyűjtő)
  21. A játékvezető speciális feladatai: Tervezés,eszközkészítés, kezdeményezés- motiválás, reflektálás, továbbfejlesztés.
  22. Egyéb/megjegyzés: A bevezetés után a gyermekek önállóan kezdeményezték. Nagycsoportosok már óvodapedagógus irányítása nélkül játszották zökkenőmentesen.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Bekéné Kotvics Edit, (bekeneedit@gmail.com)