A játék neve, címe: Csipeszgyűjtő játék – Keresd a párját a Húsvéti jelképeknek!
A játék pedagógiai célja: A versengések szinte az összes testi képességet fejlesztik. A szocializációs folyamatok is nagymértékben fejlődnek a verseny játékok során. Térben való tájékozódás, gyorsaság, állóképesség, szem-kéz koordináció,figyelem, kreativitás, szabálytartás, kudarctűrés, finommotorika fejlesztése stb.
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A csoportszoba elrendezése, úgy hogy legyen elegendő helye a gyerekeknek a futásra, illetve biztosan ne ütközzenek semmilyen tárgyba, bútorba.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Kétféle csipeszt készítettem elő, az egyik csomag jelöletlen, a másik csomag csipeszre a gyerekekkel közösen húsvéti jelképeket ragasztottunk. A gyerekek számára biztosítottam egy-egy kis zacskót amibe gyűjthetik a csipeszeket, hiszen óvodás gyerekekről van így könnyebb nekik a meglevő csipeszek összegyűjtése és az újabb csipeszek megszerzése.
Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmi technikai igényre.
Az előkészítés feladatai: A csoportszoba elrendezése úgy, hogy székek, asztalok ne akadályozzák a gyermekeket a futásban.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Előző napokban a gyermekekkel közösen Húsvéti jelképeket / az elmúlt héten volt Húsvét az óvodában/ gyűjtöttünk össze, ezeket lelamináltuk és a gyermekek segítségével közösen vágtuk ki a kis kártyákat. Ezeken: hímes tojások, tojásfa, nyuszi, csibe, sárgarépa, barka stb. szerepeltek. Ezeket ragasztottuk rá az egyik csomag csipeszre.
A játék megnyitása, nyitánya: Először minden játékos három darab csipeszt helyez fel a pólójára. A játék vezényszóra / Elkészülni! Sípszó!/ indul, ekkor minden játékos igyekszik a lehető legtöbb csipeszt begyűjteni a társa pólójáról.
A játék menete, játékszabályok:A szabályok ismertetetéskor ellenőrzöm, hogy a feladatot megértették-e? Elmondom a játék célját, ismertetem a szabályokat. Legfontosabb szabály: tilos a csipeszek lecsiptetésekor a társakat megakadályozni a csipeszek levételében illetve a csipeszeket lefogni, fellökni, meglökni a társukat.
A játék lezárása: Közösen számoljuk le a csipeszeket minden egyes játék végén, hiszen ők már középső és nagycsoportosok, feljegyezzük az eredményeket.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Minden forduló után/ egy-egy játék végén/ nyertest hirdetünk, és a játék folyamat végén jutalmazzuk a legtöbbször nyert játékost. Matricával, színezővel valami aprósággal tesszük ezt a játékot emlékezetessé számára. Megbeszéljük a gyermekekkel, hogy melyik változat tetszett nekik a legjobban? A párgyűjtős vagy a csipeszgyűjtős? Megkérdezem tőlük, hogy szeretnék-e máskor is játszani még?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 1. variáció: a hagyományos változata a játéknak, csipeszek gyűjtése a társak pólójáról / mindenki 3 csipeszt kap, ki tud többet összegyűjteni?/ 2. variáció: színes csipeszekkel 3 azonos színű csipesz összegyűjtése a cél 3. variáció: Keresd a párját!- húsvéti jelképek párosítása, ki gyűjt össze több párt?
A játékvezető speciális feladatai: Először a játék egyszerűbb változatával / akár próba játékot is csinálhatunk// kezdtem, aztán fokozatosan nehezítettem. Így a játékszabály elsajátítása is fokozatos történik, mire jól begyakoroltuk jöhetett a kissé nehezített változat. Figyelem, hogy betartják-e játékszabályokat? Mennyire élvezik a játékot? Fáradnak-e már?
Egyéb/megjegyzés: Ebben a játékban a gyerekek nem csak a támadó mozgást tanulják meg, hanem a védekezést is, hiszen el is dughatják a saját csipeszüket is, hogy ne vegyék el a társaik. Pontosabban elfordulhatnak, pördülhetnek egyet, hogy a társa minél nehezebben tudja elvenni a csipeszét. A csoport középső és nagycsoportos korú gyermekeivel játszottam ezt a játékot, náluk a versenyszellem már kialakulóban van. A gyermekek örömmel fogadták az új játékot, felszabadultan, lelkesen vettek részt benne. Többször kérték, hogy játsszuk még! A játék sikerélményhez juttatta őket!
A játékot lejegyezte: Bécsiné Ruzsa Krisztina