JÁTÉKRA FEL!

Baranya – Szórádi Anita: Ajtós, illetve kapus játék

A játék neve, címe: Ajtós, illetve kapus játék

A játék pedagógiai célja: Egymás és önmagunk elfogadás. Nyitottá válni az új emberek, új játékok és kihívások felé. Csapatépítés és erősítés.

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Padokat kör beraktuk a teremben, hogy középen legyen a játéktér.

Résztvevők száma: 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Nincs

Technikai igény: Nincs

Az előkészítés feladatai: terem rendezés

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A terem rendezés a gyerekekkel együtt történt.

A játék megnyitása, nyitánya: Az ujjammal rajzoltam a levegőbe egy ajtót, majd az ajtót kinyitottam és átléptem rajta. A gyerekeknek ki kellett találni, hogy mit rajzoltam.

A játék menete, játékszabályok:Csapatalkotás számok alapján. Csak mutatni lehet, és hangot nem szabad kiadni, amikor bemutatja az adott csapat, hogy milyen ajtót, illetve kaput találtak ki. A többi csapat kitalálja, amikor egy csapat bemutatja az ajtóját, illetve kapuját.

A játék lezárása: Amikor minden csapat bemutatta az ajtóját, illetve kapuját.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Elismerés, amit elmutattunk és mondjuk közösen. Taps, térd taps, like jel és szuper! Minden csapatnak meg köszönjük, hogy bemutatta az ajtóját. Ki hogyan érezte magát a játékban? Hogyan tudtak együtt dolgozni csapatban? Ki volt az ötletgazda? Mi jut eszükbe az ajtóról? Mit vagy Kit szimbolizálhat? Örültem, hogy a gyerekek nagyon ötletesen mutattátok be a különböző ajtókat. Voltak nagyon modern ajtók is, amikkel a hétköznapokban találkoznak pl.: fotocellás ajtó, lengő ajtó, kártyás ajtó, kódos ajtó, forgó ajtó. Az egyik csapat egy nagyon különleges ajtót talált ki, aminek különösen is örültem Mennyország kapuja.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot hittanóra elején játszottuk ezzel vezettem be az új óra anyagát, amelynek a címe: Jézus a ajtó illetve kapu. Alkottunk sárga kendőkből egy kaput „u” alakban és a kapu közepébe tettünk le egy Jézus ikon kendőt. Majd a gyerek a sárga kendő száraira megalkották a saját kapujukat, kövekből, gyöngyökből vagy fonalakból. Ajtó, amely Jézust és az Atyát szimbolizálja a nyitottságot és az elfogadást, mind Isten felé és mind egymás felé. Az ajtó nyitottsága a nyitott szívet szimbolizálja, hogy meg tudjuk nyitni a szívünket Isten, emberek és új dolgok felé is, csak rajtunk múlik. Tanulható és begyakorolható a nyitottság és elfogadás megélése.

A játékvezető speciális feladatai: Közösen ötleteljenek a csapatok. Mindenki abban a csapatba legyen, amilyen számot kapott, ne cserélje ki senkivel sem. Azzal a csapattal dolgozzon együtt, ahová került. Tanulják meg, hogy nem mindig választhatjuk meg, hogy kivel vagy kikkel kell együtt dolgoznunk.

Egyéb/megjegyzés: Nagyon tetszett, ahogyan a gyerek elfogadóan együtt tudtak dolgozni. Lelkesen, egymásra figyelve és kíváncsian, hogy a másik csapat milyen ajtót talált ki. A forgó ajtóba mindenki be szeretett volna szállni, az nagy sikert aratott.

A játékot lejegyezte: Baranya – Szórádi Anita