A játék neve, címe: A kiscsibék és a farkas
A játék pedagógiai célja: A játék során fejlődik a figyelem, emlékezet, gyors reagáló képesség, és lehetőség nyílik a színek ismeretének gyakorlására, elmélyítésére.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő és biztonságos játéktér kialakítása, eszközök előkészítése.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Motivációhoz szükséges eszköz: tyúkanyó báb. A játékhoz szüksége eszköz: 4 darab nagyméretű színes lap, sárga, kék, zöld, piros farkas báb
Az előkészítés feladatai: A megfelelő játéktér kijelölése, eszközök előkészítése, elhelyezése a játékosok bevonásával, a játékosok ruháinak megfigyelése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Tyúkanyó báb segítségével játékra hívjuk a játékosokat. Majd bevonhatjuk őket a kellékek közös előkészítésébe, elhelyezésébe.
A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető a tyúkanyó báb segítségével játékra hívja a leendő játékosokat. Nézzétek csak megjött tyúkanyó keresi a kiscsibéit. Lesztek a kiscsibéi? Ha kotkodácsol fussatok hozzá, mert ott biztonságban vagytok. Jaj de sok kiscsibéje van tyúkanyónak. Építsünk nekik házat hogy biztonságosan elférjenek ha veszély lenne. Legyenek ezek a színes lapok a házak. Gyertek segítsetek hova építsük a házakat, azaz a színes lapokat, hogy egymástól elég messze legyenek. Nézzétek meg kinek van olyan szín a ruháján, mint amilyen a házon? Ha van ugyanolyan szín a ruháitokon, azaz a tollaitokon kiscsibék, akkor bújjatok be abba házba.Megtalálta mindenki a saját házát. Kapirgáljatok, szaladgáljatok, de ha meglátjátok a farkast jönni akkor bújjatok be a házatokba. Az az ügyes kiscsibe aki abba a házba bújik be, amelyik színe megegyezik a tollainak, ruhájának színeivel. Ha elment a farkas üres gyomorral akkor nyugodtan bújjatok elő, s kapirgálhattok újra.
A játék menete, játékszabályok:A játékvezető a tyúkanyó bábbal maga köré hívja a leendő játékosokat. A játékosok lesznek a kiscsibék, a játékvezető lesz a farkas. A színes lapok lesznek a kiscsibék házai. A kiscsibék szétszórtan kapirgálnak, szaladgálnak. De ha meglátják a játékosok a farkast, amit a játékvezető tart, akkor álljanak ahhoz a színű házhoz, azaz színes laphoz, amely megegyezik a játékosok ruhájának színével. Ha minden játékos odaállt a színes lapokhoz, akkor a farkas elmegy, senkit nem fog meg.
A játék lezárása: Ha farkas elment, senkit nem fogott meg, akkor a játékvezető ellenőrizze le, hogy a játékosok a megfelelő színű házhoz álltak e oda. A játékvezető megállapítja, hogy elment a farkas, a kiscsibék újra kapirgálhatnak. lehet többször , négyszer ,ötször is eljátszani a játékot. Tyúkanyó megdicséri a kiscsibéit, hogy jó házikóba menekültek, és a farkas üres gyomorral elment.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Tyúkanyó elmondja milyen gyorsak és figyelmesek a kiscsibéi, mert a megfelelő színű házba bújtak el a farkas elől. Ezért hozott nekik magvakat, amelyekkel megkínálja a kiscsibéket.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot lehet nehezíteni a következőképpen, ha a farkas elfog egy kiscsibét, és utána ő lesz az új farkas. Vagy a farkas elkap egy kiscsibét, és az a játékos kiesik a játékból, és addig játsszák, míg csak egy kiscsibe marad, aki megnyeri a játékot a többi kiscsibével szemben.
A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető a motivációnál használja a tyúkanyó bábot. A játékvezető használja a farkas bábot. A játékvezető ellenőrzi, hogy megfelelő színű lapra álltak e a játékosok, esetleg segítséget ad annak a játékosnak, aki bizonytalan.
Egyéb/megjegyzés: Úgy gondolom, hogy motivációként is, és a játék bevezetésének is jó, ha a játék előtt eljátsszuk az eredeti játékot, A kiscsibék és a kotlóst. Ebben az esetben a kotlós köré gyűlnek a kiscsibék, ha hallják a tyúkanyó kotkodáló hangját.
A játékot lejegyezte: Bákonyi Enikő