A játék neve, címe: 1. Vonatos kő papír olló
A játék pedagógiai célja: 2. Kudarctűrés fejlesztése, közösségépítés, empátia fejlesztése.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Játszási szándék bejelentése, játékba hívás,több játék felajánlása ez után a játék után. Korukból adódóan alapvetően motiváltak,különösen ha mozgásos játékról van szó. A játék közben szóló zene kiválasztásának felajánlása.
A játék megnyitása, nyitánya: A csoport számára ismert de csak néhányszor játszott játék,ezért csak bejelentem,hogy vonatos kő papír ollót fogunk játszani,és átismételjük a szabályokat.
A játék menete, játékszabályok:16. A gyerekek zenére sétálnak, mikor a zene elhallgat, mindenki lejátszik egy kő papír ollót egy választottal. Kő,Papír,olló elhangzása után mindkét játékos mutat egy jelet: kő-ökölbe szorított kéz, papír-nyújtott,zárt ujjak, olló-olló formázása mutató és középső ujjal. Az olló elvágja a papírt, a papír becsomagolja a követ,a kő kicsorbítja az ollót. A játékosoknak egyszerre kell a jelet mutatniuk, az olló szó elhangzása után. A vesztes vagon lesz,a nyertes mozdony, így mennek tovább csapatonként egy vonatban.Mindig a sorban legelől állók játsszák le a kőpapír ollót.
A játék lezárása: A játék végén két csapat/vonat marad. Ekkor lejátsszák az utolsó „sorsolást” és egy nyertes csapat marad.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A nyertes csapatot megtapsoljuk,gratulálunk. Megbeszéljük,hogyan lehet méltó módon veszíteni és nyerni.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ez már az általad bemutatott játék minimálisan átalakított verziója. Az életkori sajátosságok miatt kértem őket,hogy fogják egymás vállát vonatként,így nem kószált el senki a csapatából. A drukkolást nem említettem, hogy a játékosok tudjanak figyelni.
A játékvezető speciális feladatai: Figyelni az éppen sorsolókra, hogy szabályosan játsszák a játékot, figyelmeztetni őket a megfelelő tempóra,hogy ne rántsák el egymást.
A játékot lejegyezte: Árpa Anett