JÁTÉKRA FEL!

Ágoston Zsuzsanna: Légyfogó

  1. A játék neve, címe: Légyfogó
  2. A játék pedagógiai célja: Nevelési feladatok: Érzelmi nevelés, együttműködés fejlesztése, értelmi nevelés, (feladatok megértése, végrehajtása) Didaktikai feladatok: Ismert mozgások gyakorlása Képesség- és készségfejlesztés: eszközzel alaklátás fejlesztése, alakzatok bemozgással történő megismerése, nagy mozgás fejlesztése, szem-kéz koordináció fejlesztése, szem – láb koordináció fejlesztése, kondicionális képesség fejlesztése, helyes testtartás kialakítása, koncentráció, figyelem, gyorsaság, szabálytudat fejlesztése
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Mivel az együttmozgás veszélyes is lehet a gyerekek szeptember óta megszokták azt a szabályt, hogy vagy a feladatokat végzik, vagy pihenhetnek. Így a tornatermi viselkedés helyes szabályait ismerik, nem kellett figyelmeztetnem őket a megfelelő magatartásra. A feladatok pergően követték egymást, kevés várakozási idővel, Vidáman, jókedvűen végezték a gyakorlatokat.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Minden gyereknek egy babzsák, csengő
  12. Technikai igény: Nincs technikai igénye.
  13. Az előkészítés feladatai: Tornaterem felmosása, kiszellőztetése, gyerekek mosdóztatása. Pókháló felragasztása a tornaszoba padlójára.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A pókhálót a nagyobb gyerekekkel közösen ragasztottuk fel a padlóra
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Most kirándulni megyünk. Gyertek máris kiértünk a rétre. Látjátok ezt a szélcsengőt? Mikor szól a csengő? Amikor fúj a szél. Minket is kifújt egy szellő a rétre. Amikor halljátok a csengőt, akkor ide-oda futhattok a réten. Amikor nem szól a csengő, akkor elállt a szél guggoljatok le, rajta! Vigyázzatok, mert a pókok lesben állnak! Úgy szaladjatok, hogy a pókhálót lépjétek át. Most elvarázsollak benneteket kis pókokká, itt a réten sok van belőlük. Tudtok úgy járni, mint a pókok? (Bemutatom)
  17. A játék menete, játékszabályok: Nézzétek találtam egy pókhálót, a legszélső hálószálon fussatok körbe, mintha zsákmányra várnátok, és ti lennétek a pókok. Amikor megszólal a csengő, akkor, amilyen gyorsan csak tudtok, szerezzetek egy babzsákot az lesz a zsákmányotok. Kettő póknak nem jut majd. Kik lesznek a legszerencsésebbek? Tegyétek vissza a zsákmányt és újból játsszuk. 3- 4x eljátsszuk.
  18. A játék lezárása: Addig játsszuk, amíg látom, hogy még nem fáradtak el túlzottan, és nem is unják még a játékot. Mivel vegyes életkorú gyerekekkel játszottam a célom az önfeledt játékélmény nyújtása volt, ezért nem estek ki a gyerekek a játékból, addig játszottuk, amíg mindenki aktívan részt vett benne. Hasonló életkorú és képességű gyerekekkel a cél lehet a versenyhelyzet fokozása, akkor az a játékos, akinek nem jut zsákmány (babzsák) kiesik a játékból. A játéknak akkor van vége, ha már csak egy résztvevő marad játékban. A mozgást mindig relaxálással fejezzük be, mikor számukra kényelmes pozícióban lefekszenek, egy-két perc elég arra, hogy ellazuljanak, pihenjenek, megnyugodjanak. Nyújtózkodjatok jól el a réten, feküdjetek ki a napra pihenni! Jól nyújtóztassátok ki a tagjaitokat! Most feküdjetek az oldalatokra, és így is nyújtózkodjatok! Most a másik oldalatokra! Most feküdjetek a hátatokra! Nézzétek meg milyen kék az ég! Nyújtózkodjatok nagyokat! Egészségetekre!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék közben folyamatosan értékeltem a pozitív minta kiemelésével, buzdítottam őket a kitartásra, a győzni akarásra, hiszen ezekre a tulajdonságokra az élet más területein is szükség van. Nagyon sokat dicsértem őket, mert a dicséret a még pontosabb végrehajtásra ösztönözte a gyerekeket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Menekülés a madarak elől Most futkározzatok a hálón, ha a csengő megszólal, madarak vannak a réten, nektek pedig gyorsan le kell térdelnetek, a zsákmányotokat tegyétek az öletekbe, és húzzátok magatokat össze! Észre ne vegyenek titeket a madarak! Ennek a játéknak a célja a hátizom erősítése, nyújtása, összehúzása.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Az utasításokat tömören, minden korcsoport számára érthetően igyekeztem megfogalmazni. A feladatok végzése közben folyamatosan értékeltem a pozitív minta kiemelésével. Az ütemezésnél mindig figyelek a gyerekek fáradtsági szintjére, hogy a kisebbeknek ne legyen sok, a nagyobbak számára ne legyen kevés. Nálunk jól bevált gyakorlat, ha valaki elfáradt leülhet a padra egy kicsit pihenni, és később újra csatlakozhat a csoporthoz.
  22. Egyéb/megjegyzés: Óvodánk napirendjében nagy hangsúlyt fordítunk a mozgásra, mindennap lehetőséget biztosítunk a gyermekek mozgásigényének kielégítésére. A gyermekek testi-lelki fejlődése, fejlesztése nem képzelhető el rendszeres, fejlettségi szintjüknek megfelelő mozgás nélkül, ezért nagy a felelősségünk abban, hogy a mozgást minden korosztállyal megszerettessük.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Ágoston Zsuzsanna, (agoston.zsuzsanna68@gmail.com)