JÁTÉKRA FEL!

Geráné Lantos Judit: „Pingpong-tojgli””

A játék neve, címe: „Pingpong-tojgli””

A játék pedagógiai célja: Célja: az alsós tagozatos gyerekek matematikai tanórára ráhangolódó játékos feladata, a számokkal való játékos összeadás műveletek gyakoroltatására.

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A gyerekek megfelelő távolságra álljanak egy körbe, vagy egymás mögé sorakozzanak fel, vagy két padon is játszható, ami mellé leülnek a gyerekek. A baleseti kockázat nagyon alacsony. Míg egy fő dobja a labdát, addig a többiek nézik őt.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Szükséges eszközök: 6db pingpong labda, egy vagy több színesen kifestett 30 darabos tojástartó.

Technikai igény: Két íróasztal kihelyezve, a végén a színes tojástartókkal. (lásd: fotókon)

Az előkészítés feladatai: Az iskolai padokat össze kell tolni a rövidebbik oldaluknál a terem közepére, hogy a játékosok a pad végénél kényelmesen dobni tudjanak. A többiek pedig a székeiken körbe ülhetik a padokat-ők el is kaphatják a mellé eső pingpong labdákat is.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Azok a gyerekek, aki a dobójátékost figyelik, azt figyelik, hogy melyik színű tojástartó fakkba esik a pingpong labda, és segítenek összeadni a pontokat.

A játék megnyitása, nyitánya: Miután kihelyeztük a színes tojástartókat, elmondjuk a gyerekeknek, hogy melyik szín mennyit ér, és 6 dobási lehetőségük van. Mindig csak egy játékos áll ki a start mezőre, addig a többiek nézik őt. Segítenek elkapni a kezükkel a félreguruló labdákat, és segíthetnek összeadni az eredményeket.

A játék menete, játékszabályok:A játék szabálya az, hogy az nyer, aki a legtöbbet dob a 6 db pingpong labdájával. Az adott színeknek meghatározott pontszáma van. Csak az a dobás érvényes, ami egyet pattan és bele-esik az egyik színű tojástartó fakkjába. 6x lehet próbálkozni, és az eredményeket össze kell adni. A citromsárga: 1 pontot, a narancssárga:2 pontot, a piros szín: 3 pontot, -a kék szín:4 pontot,- a zöld szín: 5 pontot ér.

A játék lezárása: Az nyer: aki a legtöbb pingpong labdát tudta a szabálynak megfelelően bedobni a tojástartóba és ügyesen össze tudta adni az adott színnek megfelelő értékeket.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Ellenőrizzük, hogy jól sikerült-e összeadnia a meghatározott számokat, és a jutalom lehet egy tábla csokoládé vagy jeles osztályzat.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Több tojástartót is lehet készíteni és további színekkel való kifestésénél, még több számértékkel bővíteni a palettát. Át lehet fordítani ezt a játékot más tantárgyak gyakorlására vagy a csoporton belüli nevek megjegyzésére, hogy pl: Sára a sárga-ha odaesik a labda-el kell ismételni Sára nevét.

A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető oldalt álljon. Jól látható helyen, ahol nyomon tudja követni , hogy melyik színbe esett a labda és újra ismételtetni tudja az összeadási gyakorlatokat. A kommunikáció fontos része a játéknak és a fejben való számolás gyakorlása.

Egyéb/megjegyzés: –

A játékot lejegyezte: Geráné Lantos Judit