JÁTÉKRA FEL!

Győri Marianna: Pom pom pakoló

A játék neve, címe: Pom pom pakoló

A játék pedagógiai célja: Fejlődjön a gyerekek együttműködési készsége, kudarctűrő képességük, kitartásuk, türelmük.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyerekek figyelmét, hogy a játékhoz használt szívószállal óvatosan bánjanak. Figyeljenek a társuk és saját maguk testi épségére!

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Szívószál (minden kisgyereknek saját), pom – pom, kistányérok, síp , matrica,

Technikai igény: A versenyző páros előtt 1 asztal, a többi kisgyerek széken ül, amíg sorra kerül.

Az előkészítés feladatai: A termet berendezzük közösen. Én az asztalt a csoportszoba közepére teszem, a gyerekek a saját kisszéküket az asztallal szemben , félkörben elhelyezik, és ráülnek.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Teremrendezés Pom – pom válogatás előző napokban történik: a színes pom – pomok közül a rószaszínűeket válogatják ki a gyerekek. Ekkor már megemlítem előttük, hogy egy érdekes játékhoz kellenek ezek a kellékek. A szívószálakat egy nagycsoportos kisgyerek kibontja a zacskóból és pohárba teszi.

A játék megnyitása, nyitánya: Emlékeztek, mikor Pom – Pom meséit olvastam Nektek? Ma mi is pom – pom válogatós versenyt játszunk! Ti a mesebeli Picurok lesztek, csak most nem a fejeteken utazik Pom – pom , hanem szívószállal fogjátok pakolgatni egyik tányérból a másikba. Versenyezni fogtok egymással, aki gyorsabban pakolja át a pom – pomokat, az lesz a mesebeli Picur és választhat egy Picur matricát!

A játék menete, játékszabályok:A gyerekek körben ülnek a széken. Velük szemben állok az asztal mögött, kiválasztom az első versenyző párost. Akire rákacsintok , az jöhet ki az asztal mögé. ( az önként jelentkezés ennél a korosztálynál nem annyira szerencsés, nyilván mindenki szeretne először játszani) Látjátok az asztalon az eszközöket, amivel játszani fogtok! Az egyik kistányérban ott vannak a pom -pomok, a másik kistányér üres! A szívószál is ott van a pohárban. Ha jelt adok, kiveszed a szívószálat a pohárból, és a szívószállal fogod átpakolni minél gyorsabban a pom-pomokat. Fontos szabály: A pom -pomokhoz csak szívószállal érhetsz hozzá! A pom pomos tányérból felszívod az első pom-pomt és ráteszed az üres tányérra…akkor nyersz, ha mind az 5 pom-pomot átpakoltad egyik tányérból a másikba! A játékot akkor kezdhetitek, ha jelt adok, ( Elkészülni, vigyázz, kész rajt… és sípszó) Aki gyorsabban pakol, az lesz Picur! és vehet egy matricát. A következő párost is kacsintással választom ki,, arra ügyelek, hogy mindenki sorra kerüljön, aki szeretné kipróbálni a szívószálas mókát!

A játék lezárása: Akkor van vége a játéknak, ha minden kisgyerek legalább 1x pakolgathatta a pom-pomokat! A nyeremény matrica nagyon vonzó a gyerekek számára, ezért a 2. körben főleg azoknak a gyerekeknek adok esélyt a pakolgatásra, akiknek az első játékban nem sikerült gyorsan pakolgatni..

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Óvodás gyerekekről van szó, ezért a szóbeli megerősítés, dicséret nagyon fontos Megdicsérem a résztvevőket, külön gratulálok a Picuroknak, és elmondom nekik, hogy milyen büszke vagyok, hogy betartották a szabályokat. Pozitívan értékelem azokat a gyerekeket is akik ma nem nyertek, nekik ahhoz gratulálok, hogy sírás nélkül elfogadták ezt a helyzetet. Megbeszéljük utána mi volt jó ebben a játékban, esetleg mi volt nehéz. Azt is mikor játszunk legközelebb pom-pom pakolót.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot nehezíteni is lehet , főleg a nagycsoportosoknak: emelni a pom -pomok számát ( 6-6, 8-8 db pom-pomt pakoljon szét) , de pakolászhatnak színek szerint is.

A játékvezető speciális feladatai: A játékot megelőző napokban, hetekben lehetőséget kell biztosítani a gyerekeknek, hogy gyakorolja a szívószállal való játékot a szívás – fújás technikáját. A gyerekeknek először nehezen megy ez a technika, de ha lehetőséget kapnak, hamar megtanulják. ( A legegyszerűbb a szívószállal ivás kipróbálása, tollpihe fújás szívószállal, pattogatott kukorica szívása és tányérra pakolása, ping – pong labda fújása )

A játékot lejegyezte: Győri Marianna