JÁTÉKRA FEL!

Kovács Rita: Sárga- narancs kereső, Varázsdobás, vagy Csapd le, Kicsi!

  1. A játék neve, címe: Sárga- narancs kereső, Varázsdobás, vagy Csapd le, Kicsi! (A játéklapokkal folytatott játéktól függően.)
  2. A játék pedagógiai célja: Íráselőkészítés, sor és oszlop fogalmak megismerése utáni gyakorlás, sorszámnevek gyakorlása, megfelelő írásbeli haladási irány, figyelem, koncentráció, emlékezet, síkban való tájékozódás, szem- kéz koordináció, gondolkodás, reakcióidő, kudarctűrő képesség, empátia, együttműködési készség, egészséges versenyszellem kialakulásának fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Arra kell figyelniük, hogy amikor a játék továbbfejlesztett változatát játsszák, ne üssenek túl erősen, mert megüthetik egymást.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 5+,7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: 1-4 játéklap 36 képpel, 36 kép külön, szétvágva, különböző színű zsetonok, citrom és narancs színű dobókockák.
  12. Technikai igény: A játék asztalnál ülve játszható.
  13. Az előkészítés feladatai: A játékhoz szükséges kellékek előkészítése, egy asztal szabaddá tétele.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékeszközök előkészítése, asztalon történő elhelyezése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játéklapokon kicsi képeket láthattok, amelyeket meg lehet szerezni. De ezek a képek nem bújnak ám elő, csak varázslat segítségével. A varázslathoz pedig két dobókockára lesz szükségünk: egy citrom- és egy narancssárga színűre. De nézzük meg először, hogy milyen képecskéket rejtenek a lapok!
  17. A játék menete, játékszabályok: 1. Megnézzük a játéklapokat, megnevezzük, hogy található sor és oszlop is rajta. (hiszen ennek gyakorlására szolgál a játék) A citromsárga színnel jelöltek az oszlopok, a narancssárga színnel pedig a sorok. Gyakorlásképp megkeresünk párat, pl.: -Mi található az egyes oszlop első sorában? (Cseresznye) – Mit láttok a negyedik oszlop első sorában? (Tulipán) Nehezítésképp: – Hol található a létra? (4. oszlop, 6. sor) – Hol látjátok a holdacskát? (1. oszlop, 6. sor) (Ez így akár külön játékként is játszható: Sárga- narancs kereső) 2. Dobnak a két dobókockával felváltva, és vagy saját színű zsetonnal takarják le, amit „dobtak”, vagy a képecske kivágott megfelelőjével. (Varázsdobás) A játékot egy- négy személy is játszhatja.
  18. A játék lezárása: Ha elfogytak a képecskék, vagy már nehéz őket „kidobni”, mert mindig olyanok jönnek eredményképp, amit már valaki elvett, megszámoljuk, adott idő alatt kinek mennyi zsetont/képecskét sikerült szereznie.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az nyer, akinek több képet, vagy több zsetont sikerül leraknia.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: RABLÁS, azaz „Csapd le, Kicsi” A játék szerintem sokkal izgalmasabb és élvezhetőbb változata: Minden játékosnak van egy játéklapja. A kivágott képecskéket a játéklapok mellett, mindenki számára nagyjából ugyanakkora, elérhető távolságban, egymáshoz nem túl közel helyezzük el. A játékosok a játék alatt felváltva dobnak a két dobókockával egyszerre. Mindenkinek nagyon kell figyelnie, hogy társa mit dobott, mert a kidobott képecskéket bárki megkaparinthatja, aki hamarabb csap le rá. Szó szerint le kell csapni a két dobókocka által dobott, megfelelő kis képre. Aki többet rabol, az nyer. Mi remekül szórakoztunk a játék alatt!
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelni arra, hogy lesz, aki felcseréli a sort az oszloppal, ez esetben neki kell elmagyaráznia, megmutatnia a helyes megoldást. A gyermekek megkérhetők, hogy mondják is ki, hogy melyik képecskét kell letakarni/elvenni. (Pl. Volt már, – óra.)
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Kovács Rita