JÁTÉKRA FEL!

Nagy Emese: Bingó

A játék neve, címe: Bingó

A játék pedagógiai célja: Valószínűségszámítás gyakorlása, logika fejlesztése

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő, 30 főnél több

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Papírlap, íróeszköz, számkártyák vagy dobótestek vagy okostelefon.

Technikai igény: Padok, székek.

Az előkészítés feladatai: Számkártyák vagy dobótestek elkészítése, illetve okostelefon jelenléte.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha számkártyákkal vagy dobótestekkel játszanak, akkor ezeket akár a résztvevők is elkészíthetik kartonból.

A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető ismerteti a játékszabályokat. Kerettörténet: Mindenki csapdába esett és az szabadulhat ki, akinek Bingója van.

A játék menete, játékszabályok:A játékvezető lerak az asztalra 20 számkártyát fejjel lefele, megszámozva 1-től 20-ig, vagy az okostelefonján megnyit egy olyan oldalt, ami képes véletlen számokat generálni. Ezek segítségével fogja sorsolni a számokat. A játékosok rajzolnak a lapjukra egy 3×3 -as négyzetrácsot és ebbe kell beleírják a játékvezető által rendre kisorsolt kilenc számot úgy, hogy minden sorban és oszlopban a számok nem csökkenő sorrendben kövessék egymást. Ha olyan szám hangzik el, amit a játékosok nem tudnak elhelyezni, akkor nem írnak semmit és várnak a következő kihúzott számra. A sorsolás folytatódik, addig amíg valakinek sikerül kitöltenie a táblázatot. Akkor az illető felemeli a kezét és azt mondja Bingó.

A játék lezárása: A játékot többször is lejátszhatják, ekkor a játékvezető feljegyzi minden alkalommal, hogy ki nyert. A végén az a győztes, akinek többször volt bingója.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékvezető megdicséri a győztest.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 1. variáció (könnyítés): 1×5-ös táblázatba írják a számokat 1-től 10-ig sorsolva. 2. variáció (nehezítés): A táblázat méreteit növeljük, de akkor a számkártyák számát is növelni kell. Például ha 3×4-es vagy 4×4-es táblázattal dolgozunk, akkor 25 szám közül sorsoljunk.

A játékvezető speciális feladatai: Sorsolja a számokat és felírja minden fordulóban, hogy ki nyert.

Egyéb/megjegyzés: A számokat kisorsolni lehet dobókockákkal is úgy, hogy a dobott számokat összeadjuk. Például két kockával sorsolhatunk 2-től 12-ig, 3 dobókockával sorsolhatunk 3-tól 18-ig, stb. Az is lehet, hogy a dobótesteket a játékosok készítek el kartonból. Ismerve a testek hálóit a játékosok tudnak készíteni tetraédert, kockát, oktaédert, dodekaédert és ezeket használják. Térgeometria tanításánál is használható ez a játék, nem csak a valószínűségszámítás fejezetnél.

A játékot lejegyezte: Nagy Emese