A játék neve, címe: Mentőakció – avagy macska a fenyőfán
A játék pedagógiai célja: A játékosok gyakorolhatják az együttműködést, megismerkedhetnek a mozgásukban korlátozott személyek mindennapi problémáinak egyikével. A játék fogyatékkal élőkkel szembeni érzékenyítésre is alkalmas.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Ha ragasztószalag tépő hiányában ollót használunk, fel kell hívni a figyelmet az óvatos használatra.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Műanyag poharak (opcionláis, nem feltétlenül szükséges), papírlapok, ragasztószalag (cellux), ragasztószalag tépők vagy ollók. Nagyobb létszám esetén színes ceruzák.
Technikai igény: Asztalok, székek (ez utóbbi opcionális)
Az előkészítés feladatai: Papírlapok (környezettudatosság jegyében nem kell, hogy újak legyenek), műanyag poharak beszerzése. Asztalok előkészítése csapatok és résztvevők számának függvényében.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kellékek beszerzését rébízhatjuk a játékosokra. Nézzenek körül, milyen papírlapokat találnak a holmijaik között, amelyekre már írtak, nyomtattak, de nincs szükségük rá.
A játék megnyitása, nyitánya: Marci, a macska fent ragadt a fenyőfa tetején. Hogy ne kelljen a tűzoltókhoz fordulni, építenetek kellene egy nagyon magas tornyot az asztalon található elemekből, hogy ezen keresztül le tudjon mászni.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok minimum 2, maximum 6 fős csapatokat alkotnak. Minden csapat azonos számú játékosból kell, hogy álljon.
A feladat az, hogy az asztalra készített kellékekből minél magasabb és lehetőleg stabilan álló tornyot kell készíteni. A csapatokon belül is párokban kell dolgozni. Mindig csak egy pár építheti a torony következő elemét, a többiek addig várnak. 1, maximum 2 perc van a stratégia megbeszélésére, ki mit és hogyan épít. Ezalatt nem lehet hozzányúlni az építőelemekhez. Ezután elkezdhetik az építést. A játékvezető figyel és amikor megvan az első emelet, megállítja a játékot: Sajnos az építkezésen baleset történt. Minden résztvevőnek megsérült az egyik karja, így csak egy kézzel tudnak dolgozni, de azzal is csak úgy, ha a párjuk segít. Vagyis ketten alkotják az építőelemeket és együtt teszik fel a torony következő elemét. 6 fős csapatok esetében az építést éppen nem végző pároknak kiadhatunk olyan feladatot, hogy díszítsék az építőelemeket különböző rajzokkal (egy kézzel lehet ezt is megtenni.)
A játék lezárása: A játék addig tart, amíg egy csapatnak el nem fogy az összes építőeleme, vagy úgy nem döntenek a játékosok, hogy már nem lehet több emeletet ráépíteni, mert ledől. A maximum játékidő: 10 perc A győztes csapat gazdagabb lesz egy macskával, de legalábbis egy doboz macskanyelvvel.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Kellett-e stratégiát váltani, amikor kiderült, hogy nem lehet használni az egyik kezet? Mennyivel volt nehezebb így a feladat, mint két kézzel? Volt-e valaki, aki irányító szerepet töltött be a stratégia kialakításánál?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Az egyik kéz használata helyett lehet azt is kérni, hogy bekötött szemmel dolgozzanak.
A játékot lejegyezte: Bertók Viktória