A játék neve, címe: Légy résen
A játék pedagógiai célja: Gyűjtőfogalom alá rendelés Türelemre, kitartásra nevelés Gondolkodás fejlesztése
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Helyszín akadálymentessé tétele, felesleges tárgyak eltávolítása, elpakolása.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Közepes nagyságú labda
Az előkészítés feladatai: Kincses térkép megrajzolása. Kincsesláda elrejtése, a résztvevők megérkezése előtt, a helyszín megjelölése az adott térképen.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha az időjárás vagy a helyi adottságok nem engedik a játék kültéren való levezetését, akkor a résztvevők segíthetnek a beltéren a helyszín akadálymentessé tételében, az elpakolásban.
A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető elmeséli, hogy a Kincses szigetről egy matróz érkezett hozzánk látogatóba, aki hozott magával egy érdekes játékot, mait a bennszülöttektől tanult. Felajánlotta, hogy azokat, akik bent maradnak a játékban, megajándékozza egy kincses térképpel, amelyen fel van tüntetve az elrejtett kincs lelőhelye.
A játék menete, játékszabályok:A résztvevők a játékvezetővel szemben állnak egy sorban. A játékvezető dobja a labdát valakinek, akire rá is néz közben. A szabály az, hogy amikor a játékvezető eldobja a labdát, közben mond egy nevet: ha lánynevet mond, akkor csak fiú-, ha fiú nevet mond, akkor csak lány kaphatja el a labdát. pl. Ha Sárát mond, de Daninak dobja, akkor nem szabad elkapnia Daninak a labdát. Ha téveszt, akkor kiesik a játékból.
A játék lezárása: A játék akkor ér véget, amikor már csak 2-3 gyermek marad a játékban. A játékvezető átadja nekik az előre elkészített Kincses térképet, amelyen be van jelölve az előzőleg elrejtett kincs helye. A kincset a győztesek megkeresik, majd szétosztják a játékban résztvevők között. Így mindenki részesül a kincsből.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén visszajelzést adok a csoport együttműködési készségéről, valamint mindenki részesül a jutalomból.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék egyéb gyűjtőfogalmakkal is játszható pl. csak akkor kaphatjátok el a labdát, ha gyümölcs nevet, vagy zöldségnevet, vagy autómárkát… stb. mondok.
A játékvezető speciális feladatai: A játékvezetőnek mindenképpen elegendő információkkal kell rendelkeznie a csoport résztvevőiről. Fontos, hogy fiúk és lányok is legyenek, továbbá a létszám ismerete elengedhetetlenül fontos, hogy a Kincs elosztásánál senkit se érjen csalódás.
A játékot lejegyezte: Káli Annamária