JÁTÉKRA FEL!

Szóllásné Török Csilla: Labdakergető – Fuss a sárkány elől!

A játék neve, címe: Labdakergető – Fuss a sárkány elől!

A játék pedagógiai célja: A résztvevők legyenek képesek figyelmüket koncentrálni, együttműködni, gyorsan reagálni, irányokat gyakorolni.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Egy üres terület biztosítása a csoportszobában, ahol körben elférnek a székek, ne legyenek a játékterületen egyéb tárgyak, melyekben el tudnak botlani.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Karjelölő gumiszalagok, labdák, székek

Technikai igény: Nincs speciális technikai igény

Az előkészítés feladatai: A csoportszoba közepén előkészítjük a szőnyeget, a szőnyeg mellé a labdákat, karszalagokat, s a játékosok számával megegyező számú széket.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek segítenek előkészíteni az eszközöket, körberakják a székeket.

A játék megnyitása, nyitánya: Elmondom a játékszabályokat. „Van egy félelmetes tüzet okádó sárkányunk – ez a piros labda. A sárkány kergeti az erdei manót/manókat (más színű labda/labdák), aki/akik igyekeznek gyorsan elmenekülni előle. Ha a sárkány mégis utoléri a manót/manókat, akkor egy kicsit meg kell pihenni, és végre kell hajtani a sárkány parancsát. A feladat teljesítése után folytatódik tovább a hajsza.” A gyerekek felhúzzák a jobb csuklójukra a karszalagot.

A játék menete, játékszabályok: A gyerekek körbe rakott székeken ülnek egymás mellett. A játékvezető a kör két különböző pontjáról elindít egy-egy labdát, amit a lehető leggyorsabban tovább kell adni a jobb oldali szomszédnak, úgy, hogy a labdák ne érjék utol egymást. Akinél mégis utolérik egymást a labdák, az végrehajt egy feladatot, amit a játékvezetőtől kap/kiesik a játékból. Ha már jól megy, akkor 3 ill. 4 labdával is lehet játszani.

A játék lezárása: 17. A játék lezárása: kétféle lezárás lehetséges: • Mivel a játék pedagógiai célja a figyelem koncentráció, a gyors reakciókészség alakítása ill. az irányok gyakorlása, ezért az a jó, ha minél többször ismétlődik a játék, a lehető legtöbb résztvevővel. Ebben az esetben, akinél utolérik egymást a labdák, annak végre kell hajtani egy feladatot, amit a játékvezetőtől kap. A feladatok is irányulhatnak pl, az irányok gyakorlására: pl. fogd meg a jobb kezeddel a bal füledet, állj egy lábon a jobb lábadon, stb. A feladat végrehajtása után folytatódhat a játék. • A versenyhelyzet fokozása érdekében, ha a gyerekek már jól begyakorolták a játékot, kiesős formában is játszható. Ha már csak három gyerek marad, véget ér a játék.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt, megkérdezem, hogy érezték magukat játék közben.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezebb, ha a labdákat a fejük felett, vagy a lábuk alatt adják át, ez ügyes nagycsoportosokkal játszható. Később lehet az irányt is változtatni, ekkor a jelölő szalagot a bal csuklójukra teszik át. Lehet kisebb és nagyobb labdákkal is játszani.

A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat fokozatosan ismertetem. Kezdésnek csinálunk egy próbajátékot. Ha szükséges, játék közben újra elmondom, pontosítom a szabályokat.

Egyéb/megjegyzés: A játék nagy sikert aratott a gyerekek körében. Ebben az életkorban már kellően összerendezett a mozgásuk, hogy gyorsan és aránylag pontosan körbeadják a labdákat, viszont nagy a kihívás, ahogy a figyelmüket koncentrálni kell az egyre gyorsabban érkező labdák továbbításához.

A játék jellege: Figyelemfejlesztő, téri irányokat gyakorló

A játékot lejegyezte: Szóllásné Török Csilla