JÁTÉKRA FEL!

Ander-Szabó Beatrix: Jégkirály – Tűzkirály

A játék neve, címe: Jégkirály – Tűzkirály

A játék pedagógiai célja: A gyerekek mozgásigényének kielégítése. Az ellentétes fogalompárok, és a hozzájuk kapcsolódó szabályok elsajátítása, használata.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játéktér előzetes kijelölése, a játék leállításához szükséges információk egyeztetése. (Ha azt mondom állj! Stb.)

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Az előkészítés feladatai: Szükséges kijelölni, esetleg körülhatárolni a játékterületet.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Nincs szükség ilyesmire. Lehetőség van azonban a játékkal kapcsolatos mese elmondására a játék előtt, ehhez kapcsolódó rajzok, eszközök készítésére, ha projektszerűen szeretném feldolgozni.

A játék megnyitása, nyitánya: Ha egy udvari tevékenység során szeretném játszani, akkor játékba hívó mondókát, dalt (Ki játszik ilyet…?) választok, ha testnevelés foglalkozáson, vagy tornaórán akkor erre nincs szükség.

A játék menete, játékszabályok: Választunk egy Jégkirályt, és egy Tűzkirályt. Meghatározzuk a játékterületet. A gyerekek a település lakói. Futkároznak körbe a kijelölt játékterületen. Akit a Jégkirály megfog és azt mondja neki JÉG, az mozdulatlanná válik. Ha ilyenkor a Tűzkirály megfogja, és azt mondja TŰZ, akkor újra futhat tovább. Egy kis idő múltával megállítjuk a játékot, megszámláljuk az abban a pillanatban megfagyott embereket, majd új Jég- és Tűzkirályt választunk. Tetszés szerint ismételhető. (a gyerekek aktuális mesehősei szerint választható a jégkirály és tűzkirály neve is… 🙂 )

A játék lezárása: Annyiszor játszuk el, ahányszor kedvük van ismételni. Ha szeretnék összehasonlíthatjuk, hogy melyik páros hány embert hagyott megfagyva, kinek hogy sikerült a küzdelem. Ennek a játéknak a játék, az önfeledt mozgás a célja, nem a versengés.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicsérjük meg a játékosokat az ügyességükért, azért, hogy figyeltek egymásra, vagy ha valakit egyszer sem kaptak el.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nagyobb létszámnál több Jégkirályt és Tűzkirályt is választhatunk. További változat lehet, hogy ha közeledik a jégkirály két gyerek összeölelkezve, egymást melegítve megakadályozhatja, hogy lefagyassza őket a jégkirály. Így elkerülik a jégszoborrá válást, a tűzkirálynak sem kell őket felolvasztani.

A játékvezető speciális feladatai: A lehetséges ütközések, esésekre figyelni, ilyenkor leállítani a játékot. A szabályok betartására figyelni, ezekre figyelmeztetni a játékosokat, amennyiben ez szükséges.

Egyéb/megjegyzés: Az eddigi tapasztalatok szerint a játékosok szeretik ezt a játékot. A legutóbbi alkalommal 3-7 éves gyerekekkel játszottam, 6-szor választottunk új fogókat… csak azért hagytuk abba, mert …Harangoztak délre, libapecsenyére… (De elhangzott, hogy: -Óvónéni, délután is játszunk ilyet?!)

A játékot lejegyezte: Ander-Szabó Beatrix