A játék neve, címe: 1.Párkereső 2.Vakvezetés
A játék pedagógiai célja: Közösségi nevelés, bizalom építése, érzékenyítés, téri tájékozódás fejlesztése
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Elmagyarázom a feladatokat
Résztvevők száma: 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Székek, asztalok amik akadályként szolgálnak.
Az előkészítés feladatai: Felmérem mennyi kisgyermek érkezett reggel óvodába, szükség esetén beállok, hogy párosan legyenek a játék résztvevői
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Matematikai tartalom az óvodában: Együtt megszámoljuk, hogy hány kisgyermek érkezett, esetleg párosítással megnézzük hogy mindenkinek jut e pár.
A játék megnyitása, nyitánya: Arra kérlek benneteket, hogy mindenki jöjjön ide körém, mert két nagyon vicces játékot hoztam nektek ma. Van kedvetek velem játszani? Elutazunk a varázserdőbe, de képzeljétek csak én nagyon félek egyedül ezért csak akkor merek az erdőbe bemerészkedni ha lesz aki velem jön. Ki jön velem? Azért hogy senki ne félen, mindenkinek kell keresnie egy párt. Mégpedig úgy hogy elindulunk és ha azt mondom hogy „varázsló legyen akinek nincs párja”, akkor mindenki keres magának egy párt és együtt sétálnak tovább. Ha újra mondom, hogy „varázsló legyen akinek nincs párja akkor új párt kell keresni. Képzeljétek eltévedtünk! Csak akkor tudunk kijutni a varázserdőből ha a párok segítik egymást. Álljatok úgy párba, hogy az egyik elől, a másik hátul. Aki elől áll az lesz a „Vak”, neki be kell csuknia a szemét, aki hátul áll ő lesz a „Vakvezető”. A vakvezetőnek ki kell irányítania a társát a varázserdőből, mégpedig úgy hogy a vállára teszi a kezét és úgy kell irányítania, hogy az ne menjen neki semminek. Csak így tudunk kijutni a varázserdőből. Nagyon vigyázzatok a párotokra.
A játék menete, játékszabályok:1. játék: Párkeresős: Sétáljatok a székek, asztalok között itt a csoportszobában, ha azt mondom” Varázsló legyen akinek nincs párja! akkor gyorsan keressen mindenki magának egy párt, és sétáljatok együtt tovább kézen fogva. Ha újra halljátok, hogy „varázsló legyen akinek nincs párja” Új párt kell keresni. 2. játék: Vakvezetés: Most hogy mindenkinek van párja, arra kérlek benneteket, hogy a párosok közül az egyik kisgyerek álljon előre ő lesz a „vak”, a másik a háta mögé, ő lesz a „vakvezető”. A vakvezetők fogják meg a vakok vállát, és úgy kell irányítaniuk a társukat, hogy az ne menjen neki semminek. Az az ügyes, aki úgy vezeti a pajtását, hogy az nem megy neki semminek.
A játék lezárása: Aki elfáradt, az leülhet pihenni.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a gyerekeket. – Mindenki nagyon ügyesen vezette a társát, nagyon büszke vagyok rátok, hogy ennyire odafigyeltetek egymásra.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha élvezik a játékot, Kipróbáljuk többszöri párkereséssel is, fontos, hogy mindenki legyen „vak”, és „vakvezető” is. Kipróbáljuk csak bal, illetve csak jobb kézzel vezetéssel is.
A játékvezető speciális feladatai: Odafigyelek az esetleges balesetek elkerülésére, arra, hogy a párok valóban cserélődjenek, és a „vakok” szeme valóban csukva legyen.
Egyéb/megjegyzés: nagyon élvezték a gyerekek a játékot, és én is a játékvezetést
A játékot lejegyezte: Ernszt Mónika