JÁTÉKRA FEL!

Balogh Éva: Kakukk ( + Fészekfoglaló és Kakukktojás)

A játék neve, címe: Kakukk ( + Fészekfoglaló és Kakukktojás)

A játék pedagógiai célja: Vidám mozgásos játékkal megismerni a kakukk fészkelési és tojásrakási szokásait. Közben jó hangulat kialakítása kicsi versengéssel.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: Játék közben elmondom, hogy vigyázzanak egymás testi épségére, próbálják meg kikerülni egymást vagy minimálisra csökkenteni az ütközés erejét. Fölösleges az erőszak, mert mindenkinek jut fészek, csak meg kell találni. Ha valamelyik gyerek erőszakosan játszana, azt figyelmeztetni kell, végső esetben – ha úgy ítélem meg, hogy képtelen rá, hogy ne veszélyeztesse mások testi épségét – kiállítani. De ezt csak úgy írtam, mert a játékban résztvevő gyerekek között semmi ilyesmi nem fordult elő.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: ( 12 babzsák, mivel mi a továbbfejlesztett játékot is eljátszottuk) A feladatlap játékok leírása részben taglalt 2 játékhoz csak egy krétára van szükség.

Technikai igény:

Az előkészítés feladatai: 12 kör felrajzolása kör alakban. Akkorák legyenek, hogy egy-egy gyerek jól elférjen bennük. A felrajzolt körök kör alakzata tágas tért biztosítson 11-12, 4 éves gyerek egyszerre mozgásához.( Babzsákok előkészítése.)

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Egész nap többször beszéltünk a kakukkról, és arról, hogy játszani fogunk. Míg a műfüves pályán gyümölcsöt ettek, előttük rajzoltam fel a köröket, így keltve fel kíváncsiságukat.

A játék megnyitása, nyitánya: Minden körbe 1-1 gyerek álljon. Az egyikben én állok. Elmesélem, hogy talán tudják, hogy a kakukk madarak nem építenek saját fészket, hanem elfoglalják más madár fészkét. Ebben a játékban ők ilyen kakukkok lesznek. Először egy közeli, üres fészket foglalnak el. A foglalás akkor érvényes, ha kakukkolnak fészekbe érkezés után. Sajnos ezt a fészket megrongálja egy vihar, ezért új fészket kell mindenkinek keresni, de nem a közelben, mert azok is megrongálódtak. Minden madár egyszerre mozog, és azé az új fészek, aki a megérkezés után először kakukkol. Ha nem tetszik a fészek, keress egy másikat.

A játék menete, játékszabályok:2 egymással szorosan összefüggő játékot játszunk, melyek mindegyike 1-2 perc hosszúságú. Először, a Kakukk című játékban bemelegítés, ráhangolódás zajlik. Kiállok a körömből, így az üres lesz. Jobbra haladási irányban a kis kakukk elfoglalja ezt a fészket, majd az ő üres fészkét a következő. Amikor elfoglalják az új fészket, mondaniuk kell, hogy Kakukk.2 ilyen kört megyünk végig. Akkor megállítom a játékot és elmondom, hogy az elfoglalt fészküket megrongálta a szél, gyorsan újat kell keresniük. Szabály, hogy a saját köre mellett közvetlenül jobbra- és balra eső két kört nem foglalhatja el. Egymás testi épségére vigyázni kell. Ha egyszerre érkeznek a fészekbe, azé, aki előbb mondja ki, hogy kakukk. A játék folyamatos, utána új fészket kereshetnek, ha szeretnének.

A játék lezárása: Kb 2 perc után megállítom a játékot, amikor egyesek koncentrációja már nem annyira erős. Elmondom, hogy a kakukkok persze csak egy fészket foglalnak el, abba rakják tojásukat. Mi most a játék kedvéért foglaltunk el többet is. A kakukk, tojásrakás után elhagyja a fészket, a kis kakukkfiókákat azok a madarak nevelik fel, akiké eredetileg volt a fészek. ( A történet tragikusabb részéről ebben a korban még nem föltétlenül beszélek, csak ha a gyerekek rákérdeznek arra a témára, hogy élnek együtt a különböző fiókák.)Ezután biztosítom a gyerekeket, hogy máskor is játszunk majd ilyet, ha tetszett.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mindenkit megdicsérek, azokat különösen, akik maguktól is betartották a szabályokat. Akinek tetszett a játék, kézfelnyújtással jelezze. Jutalmazást nem tervezek, ebben a játékban az volt a jutalom, ha övék lett a fészek. A játékok többszöri eljátszása közben, ( mely több napot jelent) tüzetesebben megismerkedhetünk a kakukkokkal. A végén megkérem, hogy rajzolják le ezeket a madarakat fészekfoglalás – tojásrakás közben, úgy, ahogyan azt ők játék közben elképzelték, amikor ők voltak a madarak. A rajzokat kitesszük a beépített szekrények ajtajára a csoportban, hogy láthassák egymás munkáját, nézőpontját, elgondolását, ábrázolását – mert ezekből is tanulhatnak.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A harmadik – Kakukktojás nevű játékot is eljátszottuk, közvetlenül a fentiek után. Ez ugyanolyan fészekfoglalós szabályok mentén halad, mint a Fészekfoglaló játék, csak a gyerekek kapnak 1-1 babzsákot ( ez lesz a tojásuk) és ezt kell a fészekbe juttatni. A babzsákot megpróbálhatják dobni is, ám ekkor mellé mehet a fészeknek, és akkor összetörik. A kakukknak új tojást kell szereznie és azzal próbálkoznia, addig, amíg azt fészekbe nem juttatja. Itt is szabály, hogy ha egyszerre többen foglalnának egy fészket, az azé lesz, aki először mondja ki, hogy kakukk. Természetesen a tojásokkal nagyobb térben mozgásos játékokat is ki lehet találni, de itt most – gondolom – elég ennyi.

A játékvezető speciális feladatai: Első játék esetén kicsit kaotikusabbnak tűnik még a játék, de ezt nem kell még túl komolyan kezelni.. A gyerekek ismerkednek a szabályokkal. El kell nekik mondani, hogy mindenki becsületesen tartsa be a szabályokat, és ha a másik megelőzi, engedje át a fészket. Ebben a játékban mindenkinek jut fészek, csak meg kell találni. A későbbi játékok során lesz majd egyre kitisztultabb a játék, amikor már rögződnek és rutinná válnak a szabályok. Ilyenkor már komolyabban kell venni a szabály-szegést, de a gyerekek maguktól is rászólnak arra, aki úgymond- csalni szeretne.

Egyéb/megjegyzés: Ez a játék valójában 3 játék volt, hiszen a rendkívül egyszerű – első – Kakukk játék a bemelegítés és a ráhangolódás volt. A második – Fészekfoglaló játék már bonyolultabb, több koncentrációt igénylő játék volt, a harmadik – Kakukktojás pedig még tovább bonyolódott az eszközhasználattal. A feladatlap kitöltésekor az első kettőt írtam a játékhoz, a harmadikat a továbbfejlesztett változathoz, de valójában mindhármat eljátszottuk egymás után, hiszen mindez összesen volt kb. 5 perc.

A játékot lejegyezte: Balogh Éva