JÁTÉKRA FEL!

Katona Edina: Szivárvány színgyűjtő

A játék neve, címe: Szivárvány színgyűjtő

A játék pedagógiai célja: A résztvevők szórakoztatása, ismeretbővítés a szivárvánnyal, mint jelenséggel összefüggésben, hogyan jön létre, milyen színei vannak (sorrend), memóriafejlesztés a játékhoz használt vers megjegyzésével, sorrendiség gyakorlása, türelemre nevelés, figyelemfejlesztés.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A kártyalapok elvételekor figyeljenek, hogy ne csapjanak nagyot egymás kezére, a dobókocka eldobásakor ne erővel és egymás felé repítsék a kockát.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Egy asztal, résztvevők számának megfelelő szék, egy dobókocka (színekkel), résztvevők számával minimum megegyező 6 színű kártyalapok (pl. 6*6 színű: 6 piros, 6 narancs, 6 sárga, 6 zöld, 6 kék, 6 lila).

Technikai igény: Asztal, székek.

Az előkészítés feladatai: A színes kártyalapok elkészítése, dobókocka oldalaira színek felragasztása.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Kártyalapokhoz színes lapok vágása, ragasztása.

A játék megnyitása, nyitánya: Beszélgetünk a gyerekekkel a szivárvány keletkezési feltételeiről, a megjelenő színekről, ehhez kapcsolható vers ismertetése: Piros szín van legfelül, Narancssárga mellé ül. Sárga fénylik alatta, Zöld a sárgát támasztja. Kék folytatja most alul, Lila csíkkal bezárul. (Bartos Erika: Szivárvány részlet)

A játék menete, játékszabályok:Színgyűjtő kisinasok lettetek, a szivárvány színeit egy dobókocka segítségével a kártyalapokból vadászhatjátok össze. Sorban dobtok a kockával és a rajta látható színt próbáljátok megszerezni a kártyákból. Aki a leggyorsabban ráteszi a kezét, az viheti a kártyát. Minden színből csak egyet kell begyűjteni, a megfelelő sorrendben kell magatok előtt elhelyezni a színeket (a vers is segít). A színsort mindenki állítsa össze! (Kérlek vigyázzatok egymásra, a dobókocka dobásánál figyeljetek oda, hogy csak az asztalon guruljon a kocka, a kártyalapok elvételekor pedig óvatosan tegyétek a kezeteket a lapokra!)

A játék lezárása: Aki a leggyorsabb és sikerül összeállítania a teljes színsort, ott jelenik meg hamarabb a nyári záporban a gyönyörű szivárvány!

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nagyon ügyesek voltatok! Köszönöm, hogy kipróbáltátok a játékot! Remélem legközelebb is játszunk majd egyet! Én nagyon jól éreztem magam, és tetszett, ahogy a verset ismételgettétek a színek felállításakor. Nektek mi tetszett a játékban?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Pl. lehetne, hogy az első körben mindenki saját magának dob (nincs elrablási lehetőség) egy színt, a következő körtől viszont – gyorsasági megszerzés van – csak a már meglévő színhez kapcsolódó, a színsorban megfelelően előtte vagy utána lévő színeket lehetne csak megszerezni és így összegyűjteni a színsort.

A játékvezető speciális feladatai: Pl. a színsor összeállításában segítséget nyújtó vers mondása, az izgalom fokozása néhány biztató szóval (gyerünk, ez az, hajrá, lássuk mi lesz a következő szín…..). Folyamatosan figyelni a résztvevők fizikai és lelki biztonságát.

A játékot lejegyezte: Katona Edina