JÁTÉKRA FEL!

Winter Józsefné: Királylány a börtönben (lányok) Kővé vált királyfi (fiúk)

  1. A játék neve, címe: Királylány a börtönben (lányok) Kővé vált királyfi (fiúk)
  2. A játék pedagógiai célja: Ének-zene: hangfelismerés, hallásfejlesztés, zenei nevelés Közösségerősítés, bátorság (merjenek egymás előtt megnyilvánulni! Türelemre nevelés, tudják kivárni, míg sorra kerülnek! Humor fejlesztése
  3. A játék jellege: Ismerkedős
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A gyerekek körül a teret szabaddá kell tenni, legyen hely. Könnyű takarót kell használni, az érzelmi biztonság miatt színes anyagból legyen.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+,7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Takaró, vagy színes pokróc, amivel letakarom a középen guggoló gyereket.
  12. Technikai igény: Kisszékek, kispárnák, vagy szőnyeg.
  13. Az előkészítés feladatai: Előkészíteni a takarót. Helyet biztosítani, amire a résztvevő játékosok ülhetnek.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A ráhangolódás előzetesen egy királylányos mesével vagy rajzolással. (Az előző napon hallott mese lerajzolása. Akár 2 nap is ráhangolhatom őket a játékra.)
  16. A játék megnyitása, nyitánya: „Gyönyörűen rajzoltátok a mesét, nagyon tetszett, ahogy a várat, a királyfit, királylányt ábrázoltátok. Most eljátsszuk, hogyan tudja megmenteni a királyfi a királylányt és ugyanez fordítva. Ki szeretne először királylány lenni?”
  17. A játék menete, játékszabályok: Aki szép hangosan, bátran énekel, azt biztosan felismeri a királylány, később a kővé vált királyfi. A többiek ne segítsenek! Akkor lesz vége a játéknak, ha minden királylány és királyfi kiszabadult a börtönéből.
  18. A játék lezárása: Ha minden gyerek sorra került, vége a játéknak. A legtöbbet választott dalt közösen elénekeljük.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem őket, elmondom, hogy természetes, hogy minden királylány és királyfi kiszabadult, hiszen olyan szépen énekeltek, ezáltal feloldották a rájuk szállt átkot.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ugyanezt a játékot lehet a nagyobb gyerekeknek dúdolással, valamilyen hangzóval is eljátszani. (Pl. lá-lá, mi-mi, stb.)
  21. A játékvezető speciális feladatai: Fontos, hogy ne erőltessem, ha valaki csak alá bújik és nem énekel, azt is elfogadom. Valamilyen módon bevonom a játékba. Ha másképp nem, ő veheti le a takarót a szereplőkről. A bátortalanabbakat hagyom utoljára.
  22. Egyéb/megjegyzés: A közösen elénekelt dalt akár furulyával is eljátszom. Játékleírás: A gyerekek köralakban ülnek. Középre leül egy gyerek, akit takaróval elbújtatunk. Akire rámutatok, odamegy hozzá és énekel egy általa választott rövid dalt, vagy dalrészletet. Ha a takaró alatt lévő gyerek felismeri, ki énekelt, megnevezi a gyereket, kijöhet a takaró alól. Ezt többször megismételjük. Kerettörténet: 1. Az elvarázsolt királykisasszony bezárt börtönben van (takaró alatt). Ha az átkot feloldó dal megszólal, kijöhet a börtönből, de csak akkor, ha felismeri a megmentő hangját. 2. Ha kővé vált fiú van börtönben, csak a királykisasszony szép hangja tudja megmenteni. Fontos ,hogy felismerje,nehogy a sárkány legyen az éneklő!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Winter Józsefné