JÁTÉKRA FEL!

Nagy Csabáné Ilona: Helyfoglaló

A játék neve, címe: Helyfoglaló

A játék pedagógiai célja: A gyermekek sajátítsák el társaik nevét. Fejlődjön gyors reagáló képességük. Gyakorolják a térirányokat.

A játék jellege: ismerkedos

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: _Túlságosan nagyot ne csapjanak a párnára, vagy a székre, ügyeljenek egymás kezére.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5+

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: barhol

Helyigény: kor

Eszközigény: nincs

Technikai igény: Székek vagy párnák

Az előkészítés feladatai: A székek vagy párnák körbe rendezése.

Az előkészítéshez szükséges idő:0-5

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A székek vagy párnák körberendezéséhez bevonhatók.

A játék megnyitása, nyitánya: Bemutatkozás, szólánc játék a nevekkel.

A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben ülnek. A játékvezető is. -Ha felállok a közvetlen mellettem ülők közül a gyorsabban reagáló kézrácsapással lefoglalhatja az üresen maradt helyemet, s a körből bárkit maga mellé hívhat a következő versikével: -Jobbra/balra/ tőlem van egy hely, gyere X.Y. foglald el. A megszólított feláll, elfoglalja a felkínált helyet. Az üresen marad helyért X.Y. volt szomszédai versenyeznek. A játék a fentebb leírt szabály szerint folytatódik.

A játék lezárása: A játéknak a játékvezető vet véget. Záró, lenyugtató játék: szólánc a nevekkel.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Összehasonlítjuk a foglalkozás elején és végén játszott szólánc hibapontjainak számát. Megdicsérjük őket, mert megjegyezték társaik nevét. Megkérdezzük hogyan érezték magukat ? Megköszönjük a játékot.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha már ismerik egymást a játékosok, választhatnak maguknak egy fogalomkörbe tartozó más nevet.

A játékvezető speciális feladatai: Figyelni, ki reagál gyorsabban és helyesen. Ha kérdéses, hogy ki reagált gyorsabban, kiszámolóval, pénzfeldobással… eldönti, melyik játékos hívhatja a versike újbóli elmondásával az üresen maradt helyre társát. Törekedni kell arra, hogy a játék folyamatos, pergő legyen.

Egyéb/megjegyzés: A játék közben elhangzó versikét mindig ugyanúgy kell kezdeni. A térirány megnevezése és a helyfoglalása egyszerre kell, hogy történjen. Nem lehet úgy mondani, hogy : Tőlem balra/jobbra/ van egy hely … mert ez előnyt jelent. Az aki a tőlem szó kiejtése alatt foglalja le a helyet, gondolkodhat egy pillanatra és ezután nevezi meg a térirányt.

A játékot lejegyezte: Nagy Csabáné Ilona