JÁTÉKRA FEL!

Schvarcz Éva: Kukoricacsősz

  1. A játék neve, címe: Kukoricacsősz
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők gyakorolják az egymásra figyelést, együttműködést, a közös játékot. Kiemelt célom a közösségformálás. Téri tájékozódás fejlesztése, téri irányok: jobb-bal gyakorlása.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok figyelmének felhívása, hogy ügyeljenek egymás testi épségére, ha a „tolvaj van” válasz hangzik el, mert ekkor a tolvajnak menekülnie kell a csősz elől a többiek között, ill. körül.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: kalap, kosár,kukorica, kendő, mosolygós napocska és szomorú felhő síkbáb
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: Helyszín elrendezése, a játéknak megfelelő szabad tér biztosítása, eszközök elkészítése, előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A csoportszobában lévő játékok helyre pakolása, terem rendezése. (Az előzetes tevékenységtől függ.)
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A gyermekek a szőnyegen körben ülnek.”Ma egy új játékot hoztam nektek, amihez hoztam kalapot és kosarat, a kosárban pedig a kalap alatt van egy… Kíváncsi vagyok, hogy kitaláljátok-e?. ” „Száz szeme van, mégse lát, letörik, ha érett már. Mi az?” (kukorica) A játékunk is a kukoricához kapcsolódik, nyissátok nagyra a fületeket, és hallgassátok meg a mondókát. Mondjuk el együtt.” A mondóka megtanulása, a csősz szó jelentésének tisztázása.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok felállnak, szétszórt alakzatban helyezkednek el a „szőnyegen” vagy a kijelölt területen, egymástól kényelmes távolságra(lehetőség szerint karnyújtásra). Egy önként vállalkozó vagy mondókával kiszámolt gyermek lesz a csősz, az ő fejére kerül a kalap. A többi gyermek a kukorica. A csősz körbe-körbe járja a kukoricaföldet, miközben mindannyian mondjuk a mondókát: Csősz, csősz, csősz, kukoricacsősz. Jól vigyázz, jól vigyázz, mert a tolvaj közel jár! Balra néz, jobbra néz, -(mindenki utánozza a mozgást, kéz a szem előtt) úgy vigyáz, úgy vigyáz, körbe-körbe jár. Tolvaj van vagy nincs? A játékvezető válaszol: „Tolvaj van.” vagy „Nincs.” A tolvajt a mondókázás közben a játékvezető választja ki, és átadja neki a kosarat. Tehát, ha a válasz az, hogy „Tolvaj van.”, akkor a csősznek meg kell próbálnia elkapni. A tolvaj úgy menekülhet meg, ha megkerülve a kukoricatáblát visszaáll arra a helyre, ahol állt, amikor kukorica volt. Ha a csősz elkapja a tolvajt, ismét kukoricává válik. Ha nem ő lesz a következő csősz. Ha a válasz: „Nincs.” – a kukoricák tovább hajladoznak a szélben, és újra mondják a mondókát.
  18. A játék lezárása: A játékot a játékvezető zárja le, a játékkedv hanyatlása, a gyermekek visszajelzései alapján, ill. egyéb külső körülmények hatására. Ideális ismétlésszám 5-6-szor. A gyerekeknél játékos formában: „Elállt a szél, kisütött a napocska, megérkeztek a traktorok és szállítják a kukoricát, a csősz végre pihenhet.”
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A részvétel megköszönése, egymásra figyelés és szabálytartás rövid értékelése. Gyermekek véleményének meghallgatása – mosolygós napocska, vagy szomorú felhő felmutatásával.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Egyszerre több tolvaj, több csősz. A kukoricáknak másfajta mozgást is kell végezniük, ha a válasz az, hogy „Nincs.”
  21. A játékvezető speciális feladatai: Fokozatos szabályismertetés, mondóka tanítás, szereplők kijelölése, biztonságra figyelés, játék zárás.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játékot a gyermekekkel a befogadás-beszoktatás időszakában játszotta,, ez volt az első ilyen típusú egész csoportot megmozgató játékunk. Fontos célom volt a közösségformálás, az egymásra figyelés erősítése, szabálytudat alakítása.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Schvarcz Éva