JÁTÉKRA FEL!

Vizi Bernadett: Csalogató

  1. A játék neve, címe: Csalogató
  2. A játék pedagógiai célja: Népi játék – tradíció fontosságának tudatosítása. Tudatos döntéshozás fejlesztése. Gyors reagálás, koncentrálóképesség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Hívjuk fel a figyelmet, hogy ne csapjon nagy erővel a másik tenyerébe, ill. futáskor ügyeljen arra, nehogy egymásnak menjenek.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Kréta – mellyel megjelölhetjük a két csapat térfelét. Kezdéshez pénzérme, hogy eldöntsük, melyik csapat kezd.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: A teremben/szabadtéren ne akadályozza semmi a biztonságos futást.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mivel népi játékról van szó, és hangsúlyozzuk a hagyomány éltetését, ezért kutatómunkára ösztönözhetjük a diákokat. Pl. kérdezzék ki nagyszüleiket, hogy az ő idejükben milyen játékokat játszottak.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető ismertessen egy rövid bevezetőt a népi játékokról. Hasznos, ha videót is bemutat arról, régen milyen játékokkal múlatták az időt a gyerekek, amikor még nem a számítógép uralta a mindennapokat. A játékszabályok ismertetése.
  17. A játék menete, játékszabályok: Alkossunk két egyenlő számú csapatot. A csapatok álljanak fel egymástól kb. 10-12 méterre, hogy legyen elegendő hely a futáshoz. A terem két végébe kijelölünk vagy meg is rajzolhatunk egy vonalat, ami mögött a két csapat felsorakozik. Pénzérme feldobásával (vagy más módon) meghatározzuk, hogy melyik csapat kezd. Az egyik csapatból kiválasztanak egy csalogatót, aki átfut a másik csapathoz. A csapat tagjai tenyerüket vízszintesen egymás felett tartják. A csalogatónak az a feladata, hogy az ott lévők tenyerébe csapjon, de nem kell azonnal belecsapni, játszogathat, ijesztgetheti őket.Ők viszont nem kaphatják el a tenyerüket az ütés elől. Amikor a csalogató belecsapott az ellenfél valamelyik játékosának a tenyerébe, azonnal megpróbál visszatérni a saját helyére, mert akinek belecsaptak a tenyerébe, igyekszik megfogni a csalogatót. Ha a csalogatót elkapják, az ellenfélhez csatlakozik. Ha a csalogatónak sikerül visszaérnie a saját csapatához a vonalon túlra, az üldöző az ő foglya lesz, és a háta mögé áll. De ha elkapják az ő csalogatóját, akkor felszabadul, aktív játékos lesz.
  18. A játék lezárása: Az a csapat nyer, aki a legtöbb foglyot ejti, ill. aki az összes ellenfelét rabul ejti. Térjünk ki arra, milyen mozgalmas életük volt „elődeinknek”, amikor még nem az online világ, hanem a valóság kötötte le őket.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérjük a játékosokat, megköszönjük, hogy figyeltek arra, nehogy baleset történjen a játék során. Megkérdezzük, hogy szerintük régen volt jobb játszani vagy most? Online vagy offline? Bent vagy kint?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehetne vitát folytatni az akkor és most vagy épp az online-offline témakörében a vitakultúra fejlesztésére. Lehet olyan változata is a játéknak, hogy a csapatból választanak egy királyt, aki átküld valakit a szembenállókhoz. Lehet olyan variációja is, hogy akinek rácsaptak a tenyerére, de ő visszaüt, akkor a csalogató kiesik a játékból. Játszhatjuk időre vagy fogolygyűjtés helyett pontgyűjtésre/gesztenyegyűjtésre stb.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Kisebbekkel érdemes eljátszani a játékot az elején egy "tanuló körben".
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Vizi Bernadett