JÁTÉKRA FEL!

Orbánné Nagy Zsuzsanna: Névtanulós helycsere

  1. A játék neve, címe: Névtanulós helycsere
  2. A játék pedagógiai célja: A tanulók megismerkedése, egymás nevének megtanulása, együttműködés fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A székek stabil talajra helyezése. A gyerekek figyelmének felhívása arra, hogy a helycserénél fokozottan figyeljenek a másik és saját testi épségére.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: székek, sál
  12. Technikai igény: –
  13. Az előkészítés feladatai: Megfelelő nagyságú hely kiválasztása, kialakítása. A résztvevők számánál eggyel kevesebb szék beszerzése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kellékek közös előkészítése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Mivel ebben az évben összevont napközis csoportot vezetek, év eleji célkitűzésem, hogy a gyerekek játékos formában ismerkedjenek meg egymással. Kerettörténet: Kisegerek vagyunk, mindegyikünk egy egérlyukban ül. Azonban a cica hívására helyet cserélünk egymással, de ügyesen ám, nehogy elkapjon a cica!
  17. A játék menete, játékszabályok: – A gyerekek a résztvevők létszámánál eggyel kevesebb széket hoznak és egy nagy körben helyezkednek el. Körbeülnek, egy valaki középre áll. – A széken ülők az egérkék az egérlyukban, középen a macska áll. – Mindegyik játékos elmondja a keresztnevét, amit a többiek igyekeznek megjegyezni. – A macskának, vagyis a középen álló játékosnak egy sállal bekötjük a szemét. – Az egérkék helyet cserélnek. – A macska kimondja két egér nevét, akiknek minél csendesebben és gyorsabban egérlyukat kell cserélniük. – Közben a macska igyekszik elkapni valamelyik egérkét. Mivel nem lát, nagyon kell fülelnie! – Ha sikeres a helycsere, a macska újabb neveket mond. – Ha a cica megfogja valamelyik egérkét, szerepet cserélnek.
  18. A játék lezárása: – A játék addig folytatódik, míg mindegyik gyermek neve legalább egyszer elhangzik. A játék kb. 10 percig tart, lezárásképpen a cica leveszi a sálat és megnevezi az egérkéket, az egérkék közösen kiáltják a cica nevét.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: – Megkérdezem ki nem volt cica, tehát nem fogták meg. – Megdicsérem a gyerekeket amiért egymásra figyelve és fegyelmezetten vettek részt a játékban. – A székek helyre tétele, a terem visszarendezése.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – Nehezíthetünk a játékon, ha a macska három nevet mond, három játékosnak kell helyet cserélnie, a saját helyére nem ülhet vissza – Lehet egyszerre két cica is, egy nevet az egyik mond, egy nevet a másik.
  21. A játékvezető speciális feladatai: – Figyelni kell arra, hogy a gyerekek ne szaladjanak egymásnak. – Ne üljenek a szék mellé, ne essenek el, lehetőség szerint.
  22. Egyéb/megjegyzés: – Fontos az összehangolt játék, az egymásra figyelés, a balesetmentes, önfeledt játék.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Orbánné Nagy Zsuzsanna, (orban.zsuzsa@freemail.hu)