JÁTÉKRA FEL!

Podlovics Judit: Hol a mamám/ családom? – kő-papír olló

A játék neve, címe: Hol a mamám/ családom? – kő-papír olló

A játék pedagógiai célja: A résztvevők játékos formában ismerjék meg egymást, társaik nevét, közösség formálás , auditív differenciálás , téri tájékozódás , figyelem, koncentráció, alkalmazkodási képesség, szabálytudat fejlesztése .

A játék jellege: ismerkedos

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: a játéktér kijelölése

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5+

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: barhol

Helyigény: ter

Eszközigény: állatos kártyák ,2db minden állatból ( jelen esetben sajtos dobozból készült korongok)

Technikai igény:

Az előkészítés feladatai: kártyák összekeverése

Az előkészítéshez szükséges idő:nincselokeszulet

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékot megelőző napokban közösen készítjük el az állatos kártyákat.(képek válogatása, színezés, vágás, ragasztás)

A játék megnyitása, nyitánya: A játékkártyák elővétele, a gyermekek kíváncsiságának felkeltése , a játékszabály megismertetése.

A játék menete, játékszabályok:Állatos képek szétszórtan, fejjel lefelé elhelyezzük asztalon/földön. Jelre mindenki felhúz egyet, nem mutatja meg senkinek. Ezután mindenki elindul a kijelölt területen és hangadással próbálja megtalálni saját családtagját. Amint megtalálták egymást,párba állnak és bemutatkoznak egymásnak, majd lejátszanak egy kő- papír- olló játékot. Aki veszít, beáll a nyertes mögé . Most az előző nyertesek újra húznak egy állatos képet. Hangadással elindulnak, hátuk mögött az előző párbajellenfelükkel, megkeresni a családtagjukat. Addig folytatódik a játék amíg 2 csapat marad . A két csapatkapitány párbaja lesz az utolsó .

A játék lezárása: Az utolsó játék előtt figyelmeztetem erre a gyerekeket. A játék akkor ér véget ha az utolsó két játékos is lejátszotta egymással a kő- papír-olló játékot. Legvégül , rögzítésképpen a két csapat tagjai közösen idézik fel a másik csapat játékosainak nevét. (jelét) Amennyiben igénylik, van türelmük, újra játsszuk .

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicséret . A játék során elért oldott, jó hangulat megélése a nap további részében is.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 1.Név helyett a gyerekek óvodai jelével lehet játszani . 2. Ha már jól ismerik egymást akkor a bemutatkozás kihagyható. Valamint nehezítésként az állatcsalád bővülhet pl. apa állattal. Így már 3 játékosnak kell egymásra találnia a játék elején, majd körbe kell lejátszaniuk a kő- papír- olló játékot. 3. Az állatgyermekeknek bekötjük a szemét. A mamák utánozzák az adott állat hangját, a kicsinyeknek így kell odatalálni hozzájuk. 4. Olvasni tudó játékosoknál állatok helyett lehet családi vezeték neveket felírni cédulára, és a név hangos mondogatásával kell megkeresnie egymást a családtagoknak. ( „Szűcs anyuka”, „Szűcs gyermek” vagy „Szűcs család”)

A játékvezető speciális feladatai: A kártyákon szereplő állatok hangjának bemutatása, rögzítése. A játékszabály érthető ismertetése. Próbajáték . Eközben folyamatosan figyelemmel kísérni,hogy értik-e, szükség esetén újra elmondani. Minden új kártyahúzás előtt elhelyezni a megfelelő számú kártyát újra az asztalon/ földön.

Egyéb/megjegyzés: Óvodai ügyeletben,az egészségügyi vészhelyzet idején , teljesen idegen gyermekekkel (4-6 év) játszottam a játékot . A fokozatosság elvét betartva , a játékszabály könnyebb megértése miatt két fázisra bontottam a játékot. Első nap : 1.Elkészítettük a sajtosdobozokból az állatfigurás „kártyákat” .Ezekkel játszottunk állathang kereső, bemutatkozást.( a kis állatok eltévedtek és hangjuk alapján keresik meg anyukájukat) 2. Kő-papír olló párban, majd csapatban. ( minden gyermek szereti és ismeri ezt a játékot ) Következő nap: A két játékot összekapcsolva,egymás után játszottuk . Pénteki napon több gyermek nem jött ügyeletbe, ezért a fényképeken kevesen szerepelnek sajnos 🙁 több játékossal sokkal érdekesebb volt! Volt egy 3 évesünk is ,aki nagyon élvezte .De 4 éves kortól javaslom a játékot 99 éves korig.

A játékot lejegyezte: Podlovics Judit