JÁTÉKRA FEL!

Erdélyi-Hessz Erika: Virágporgyűjtés

  1. A játék neve, címe: Virágporgyűjtés
  2. A játék pedagógiai célja: kooperációra nevelés, új ismeret átadása, mozgáskoordináció fejl., figyelem, társas együttműködés
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Legalább 4-5 darab hulahopp karika, kis műanyag labdák (teniszlabdák is lehetnek) zacskók annyi darab ahány méhecske lesz, biztostű/ madzag a nadrághoz erősítéshez. 1 db zsámoly vagy bármi amibe bele lehet rakni a labdákat. Lehet még fejre hajpánt amire zseníliadrótból rátekerjük a csápot. Esetleg hátra erősíthető "szárnyak". Ezek mind elhagyhatók.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Tornateremben/szabadban legyen elég hely a karikák elhelyezéséhez és a mozgáshoz is. Olyan hely kiválasztása ahonnan minden játékost jól látok, ők is engemet illetve az elém tett zsámolyt. Ha szabadba tervezzük, akkor a terep sima legyen (ne legyenek bokrok, kiálló kődarabok,zavaró tényezők).
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A hajpántok, hátra erősíthető szárnyak közös barkácsolása. Ezek a kellékek nem szükségesek a játékhoz, de feldobják a hangulatot és motiváló a gyerekeknek.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Végre itt a tavasz! A méhecskék kirajzanak a mezőre, hogy virágport gyűjtsenek! De vigyáznak ám arra, hogy a többi méhecske is megkóstolhassa a finom virágport, ezért egy virágról csak egy virágport szabad gyűjteni! Álljatok hármasával egy kis csoportba! Ti lesztek a kis méhecskék, akik begyűjtik a finomságot!
  17. A játék menete, játékszabályok: 3 gyerek áll egymás mögött, derekukat fogva. Az utolsó lábára kis zacskó van erősítve, ebbe gyűjtik a virágport. A virágokat színes karikák, bennük pedig a virágport műanyag labdák (teniszlabdák) jelzik. Az a szabály, hogy a gyerekek nem engedhetik el egymás derekát, és a virágport csak a következő sorrendben adhatják hátra, a zacskóba: fej (felveszi) tor (továbbadja) potroh (elteszi a zsákba). Egy virágról csak egy pingponglabdát lehet elvenni, így kell végigjárni az összeset. Kiesik a játékból az, aki egy helyről többet gyűjt, illetve akik „szétesnek”, nem fogják meg egymás derekát. Elengedni csak egy kézzel szabad addig, amíg begyűjtik a labdát és hátraadják egymásnak. Amint végigjárták az összes virágot, és még vannak "teli" kelyhek, visszamehetnek és folytathatják a gyűjtést.
  18. A játék lezárása: A játék addig tart, amíg az összes virágból elfogynak a virágporok. A karikák és a résztvevők száma megadja hogy kb. mennyi ideig tart a játék. Nagyon ügyes méhecskék voltatok! Lássuk, ki mennyi virágport gyűjtött!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az óvó néni előtt jelképes kaptár áll (felfordított zsámoly), amibe a végén bedobhatják a virágport és összeszámolhatják, kinek, mennyit sikerült beszereznie. Leülünk és megbeszéljük ki hogyan érezte magát a játék közben? Melyik testrész szerepe tetszett? Nehéz vagy könnyű volt egymásba kapaszkodni és így gyűjteni?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Amennyiben kevés a résztvevő és túl gyorsan vége lenne a játéknak, lehet utána szerepet cserélni. Azaz aki eddig fej volt, az lesz a potroh...stb Alkothatnak új csoportokat is.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Csökkenjen a rovaroktól, méhektől való idegenkedés, félelem. Az együttélés érzékeltetése a növények és a rovarok kapcsolatának megtapasztalásával.
  22. Egyéb/megjegyzés: A foglalkozást megelőzi az új ismeret átadása: rovarok (méhek) testtájának megnevezése: fej, tor, potroh, (csáp), szókincsbővítés!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Erdélyi-Hessz Erika, (erdelyi.hessz.erika@gmail.com)