JÁTÉKRA FEL!

Szabó Csilla: Függönyjáték

  1. A játék neve, címe: Függönyjáték
  2. A játék pedagógiai célja: - meglevő tudás átismétlése - kétszempontú rendezés - türelemre nevelés, kivárás, tolerancia - szemkontaktus felvételének gyakorlása
  3. A játék jellege: Kommunikációs
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A megfelelő játéktér biztosítása.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: - pléd - színkártyák - gyerekek jeleit ábrázoló kártyák - madarak képei
  12. Technikai igény: Nem igényel
  13. Az előkészítés feladatai: Kellékek előkészítése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha gyerekek által készített kártyákkal játsszuk, az segíti az érzelmi ráhangolódást.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Két csapatot alkotunk. A két óvó néni egy függönnyel választja a játékteret, a csapatok ennek két oldalán helyezkednek el.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékvezető úgy választja ki a függöny két oldalán játékba kerülő gyerekeket, hogy felveszi velük a szemkontaktust. A kiválasztott gyermekek a függönyhöz közel ülnek, a csapat közösen háromig számol. Amikor a lepel lehull, a játékosok teljesítik a megbeszélt feladatot ( lásd a játékvariációknál nehezedő sorrendben). Aki gyorsabban mondja ki a helyes választ, (alapjáték esetén a vele szemben ülő társa nevét) az nyer és megnyeri a másik játékost csapatának. Az a csapat győz, ahol a játék végére több gyermek gyűlt össze.
  18. A játék lezárása: A játék akkor fejeződik be, ha a függöny egyik oldaláról elfogytak a gyerekek.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicséret, a játék öröme
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Játékvariációk: - A gyerekeknek egymás jelét kell megmondaniuk. - A gyerekek kártyákat választanak, amelyeken egy óvodai jel van (nem biztos, hogy a sajátjuk), ezt kell megneveznie társuknak. - A gyerekek két kártyát választanak: egy színkártyát és egy jelkártyát, a kettőt összekapcsolva kell kimondaniuk (Pl.piros bögre, zöld házikó) - Madárfajok felismerése, megnevezése.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Mivel a játék során a gyerekek ülnek, arra kell odafigyelnie a játékvezetőnek, hogy az éppen játékban levő két gyermek a többiektől jól kivehetően, elkülönülve foglalja el helyét a függöny két oldalán. ezzel egyértelműsítve, hogy ők vannak játékban.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játék bármely témához jól használható, a variációk száma így végtelen. A játékot a német nyelvi fejlesztéshez is fel tudtam használni: az aktív szókincsükbe már beépült jeleket, színeket németül kellett a gyermekeknek megnevezniük.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szabó Csilla