JÁTÉKRA FEL!

Holló Zsuzsanna: Találj helyet magadnak

  1. A játék neve, címe: Találj helyet magadnak
  2. A játék pedagógiai célja: Az évszakok rögzítése. Évszak, mint gyűjtőfogalom rögzítése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Lábak legyenek a szék alá behúzva, hogy futás közben senki ne essen el. A székek szellősen legyenek rakva, hogy kényelmesen le tudjanak ülni, ne zavarják egymást.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Nyomda, segítségnek, de idősebb gyerekeknél ez elmaradhat. Székek, vers – ez a keretmese
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Székek, nyomdák, vers előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A székét mindenki magának hozza.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Keretmese: - Elmondom a verset Négy vándor jár körbe-körbe, egymást mindig megelőzve, megérkeznek minden évben, ki-ki az ő idejében. A tél fehér takarója, vetéseink fagytól óvja, megbirkózik a hideggel, szánkózik a sok kis ember. Tavasszal a világ éled, kizöldülnek mezők, rétek bimbó serken, rügy kipattan, hancúroznak a szabadban. Nyáron kenyér, gyümölcs érik, ének szárnyal fel az égig, tüzel a nap egyre jobban, lubickolunk hűs habokban. Ősszel a táj piros, sárga, százféle színt ölt magára, zörgő levél hull a fákról, s újra itt az első vándor. Négy vándor jár körbe-körbe, egymást mindig megelőzve, megérkeznek minden évben, ki-ki az ő idejében. - Miről szól a vers? – az évszakokról
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyerekek körben ülnek a székeken, kezük az ölükben. A játékvezető középen áll, Ő is egy évszak. Ő is játszik. - Aki középen áll, annak azt az évszakot kell mondania, ami utána következik. (pl. tél vagyok – tavaszt mondok) - A tavaszok felállnak, majd a játékvezető jelére (most), mindenki helyet keres magának, minél gyorsabban. Arra a helyre, ahol ültél, már nem ülhetsz vissza. Aki középen áll Ő is helyet keres magának, ezért valakinek nem fog jutni hely. Jön a következő játékos. Lehet mondani a gyűjtőfogalmat is, azt, hogy évszakok, akkor mindenki feláll, és jelre helyet cserélnek. Az az ügyes gyermek, akinek mindig sikerült helyet találnia magának!
  18. A játék lezárása: Látom, már fáradtok, ez lesz az utolsó játék. Utána kérek mindenkit, hogy a székét vigye a helyére, majd üljetek vissza a szőnyegre.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nagyon ügyesek voltatok. Figyeltetek a szabályokra, és sikerült is betartani azokat. Figyeltetek, arra is, hogy mikor melyik évszakot kell mondanotok. Tegyék fel a kezüket azok a gyerekek, akik egyszer sem álltak középen! Ők voltak a legügyesebbek. Tapsoljuk meg őket! Magunknak is adjunk egy nagy tapsot. Aki megszomjazott, most mehet inni.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Pl.: zászló – piros, fehér, zöld (március 15-re)
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelni, hogy a gyerekek felálljanak, ha meghallják az évszakjukat. Nem ülhetnek vissza oda, ahol már ültek.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Holló Zsuzsanna