JÁTÉKRA FEL!

Toldi Ágnes: „Töltsd meg a tálat!”

  1. A játék neve, címe: „Töltsd meg a tálat!”
  2. A játék pedagógiai célja: A másik tagóvodákból érkező gyerekek integrálódásának segítése a közös játék erejével (a nyári időszakban 4 hétig a mi óvodánkba járnak azok a gyerekek, akik otthoni elhelyezését a város másik két óvodájának takarítási szünete idején szüleik nem tudják megoldani). Egyéb fejlesztő hatása: A gyerekek tapasztalatokat szereznek a víz és a szivacs tulajdonságairól. Fejlődik gyorsaságuk, mozgáskoordinációjuk, térbeli tájékozódó képességük, alkalmazkodó képességük, érzékelésük…
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Figyelni kell rá, hogy azok a gyerekek, akik nem vesznek részt a játékban, ne menjenek a játéktérre.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 3 vödör víz, 3 db. azonos méretű tál, 3 db. azonos méretű szivacs, 3 matróz sapka, síp
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Eszközök összekészítése és elrendezése a pályán a dadus néni segítségével. A pálya mellett, a homokozó szélén plédek segítségével hely kialakítása a szurkolótábor részére.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei:
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Az eszközök elhelyezésével keltem fel a gyerekek figyelmét. Az érdeklődők számától függően alakítunk a gyerekekből 2 vagy 3 csapatot. Kijelölöm a csapatkapitányokat, ők kapnak a fejükre egy – egy matróz sapkát és beállnak egy – egy vödör mellé. Ők választják ki csapattagjaikat a többiek közül felváltva egyesével, akik mögéjük állnak. A csapatkapitányok kiválasztásával el tudom érni, hogy mindenképp vegyes (mindegyik csapatban legyen másik óvodából érkezett gyerek is) csapatok alakuljanak.
  17. A játék menete, játékszabályok: A vödörbe merített szivaccsal el kell futni a tálig, belecsavarni az ily módon elszállított vizet a tálba, futás vissza, szivacs átadása a következőnek, a visszatért csapattag beáll a sor végére és várja, hogy újra sorra kerüljön. A versenyt sípszóval indítom.
  18. A játék lezárása: Ha megtelik valamelyik csapat tálja, sípszóval jelzem a játék végét.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Közös tapssal gratulálunk a győztes csapatnak.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Kisebbekkel (3-4 évesek) is játszható, velük inkább egyéni versengéssel.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Az óvodások szeretik többször egymás után játszani, ilyenkor érdemes változtatni a csapatok összetételén, új csapatkapitány, új kiválasztás, így mindenki lehet csapatkapitány és többen élvezhetik a győzelem kellemes érzését.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek nagyon élvezték a játékot, többszöri ismétlést kértek, a kisebbekkel is játszottuk egyéni versengéssel, sőt az óvodánkban gyakorlatukat teljesítő gyógypedagógiai aszisztens képzésben részt vevő diákok is kipróbálták a gyerekek lelkes szurkolása mellett.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Toldi Ágnes