JÁTÉKRA FEL!

Lukács Ildikó: Fordulj és érints (Turn and touch)

  1. A játék neve, címe: Fordulj és érints (Turn and touch)
  2. A játék pedagógiai célja: Szótanítás játékosan (Idegennyelv oktatás)
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívni a gyerekek figyelmét arra, hogy fordulásnál meg ne sértsék/üssék egymást.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: 7+,10+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: tábla, táblafilc/kréta, szivacs
  12. Technikai igény: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A helyiség/tér berendezése, tábla elhelyezése mindenki által jól látható helyen. Filctollak, kréta előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mindenki segíthet a terem/hely elrendezésében. A táblára felírt szavakat a gyerekek összegyűjthetik, diktálhatják vagy fel is írhatják.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A szabályok ismertetése. Két csoport alkotása. Az első pár kiválasztása.
  17. A játék menete, játékszabályok: A táblára a játékvezető felír szavakat, melyek egy adott a témához kapcsolódnak (pl.:állatnevek,számok,foglalkozások,testrészek,stb.). Úgy rendezzük el ezeket, hogy a tábla minden részére, -de elérhető helyre-essenek. Mindkét csoportból választunk egy-egy gyermeket. Ők kijönnek a táblához. Úgy állnak a tábla elé, hogy hátat fordítanak a táblának. A játékvezető mond egy szót, a felírt szavak közül. Ahogy a szó elhangzik a két játékos megfordulhat és aki hamarabb mutat a szóra, szerez egy pontot a csapatának. Megegyezés szerint ők játszanak 2-3 kört, majd újabb pár érkezik.
  18. A játék lezárása: Pontok összesítése. Eredményhirdetés.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Tanórán játszva akár piros pont is adható a nyertes csoport tagjainak, de olyan élvezettel szokták játszani, hogy maga az élmény is jutalom.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -A teljesen kiírt szavakat, csak kezdőbetűre cserélhetjük. - Fordulás helyett futhatnak a gyerekek egy kellő távolságból (ezt a szabadban választott verzió esetén).
  21. A játékvezető speciális feladatai: Egy-egy esetben nehéz eldönteni, ki mutatott rá a szóra hamarabb. Ilyenkor „független játékos”, bíró bevonása jöhet szóba. Ez olyan gyermek is lehet, aki esetleg nem akar játszani, de az értékelésbe szívesen besegít.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Lukács Ildikó