JÁTÉKRA FEL!

Detki Eleonóra: Napfelhőleves

  1. A játék neve, címe: Napfelhőleves
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők önfeledt szórakozása, feszültségoldás, egymás segítése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Fel kell hívni a résztvevők figyelmét, hogy ne legyenek türelmetlenek, agresszívek vagy elutasítóak a játék során.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: színezhető kártyák játékosonként 4 darab (egér, cinke, veréb, béka, felhő, pulyka, kacsa, kakas, hangya, macska, kutya stb.) , egy vastagabb ág vagy deszkadarab hídnak, tarisznya a szúnyogoknak, napocska figura, vödör a napocska bújtatáshoz, lavór a napocska fürdetéshez, báránybőrhöz hasonló alkalmatosság, egy lábasnyi „gombóc“ (gombócformájúra, szalvétába csavart édesség).
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre. A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre. A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A játékvezetőnek el kell készítenie a kártyákat, egyéb kellékeket és balesetmentessé tenni a szabadteret (udvart).
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A résztvevők nem vonhatók be az előkészítésbe.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető üdvözli a résztvevőket és ismerteti a játék szabályait: minden résztvevő 4 darab kártyát kap, az ezeken szereplő figurákat kell memorizálni 5 perc alatt.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékvezető meséli a történetet, a résztvevők figyelve a történetre megszemélyesítik azokat a figurákat amiket megjegyeztek és eljátszák a történetet: Egérke meglátogatja a rokonait akik az árok túlsó partján élnek. Útközben elered az eső. Az árok megtellik vizzel. Egérke a visszafelé úton sírva fakad mikor látja, hogy nem tud átjutni a vízzel telt árkon. A cinke, a veréb és a béka sietnek a segítségére: a cinke és a veréb egy vastag faágat fog meg a végénél, a béka a közepénél és keresztülfektetik az árkon. Így a kisegér könnyedén átszaladt a rögtönzött hídon. Eső után kisütött a nap, de hopp ott termett egy rosszcsont felhő, felkapta és usgyi vitte is már a napot. Meglátta ezt a pulyka, a kacsa, a kakas, a béka, és a hangya egy tarisznya szúnyoggal és mindnyájan utánaeredtek visszaszerezni a napot. A tónál megállt a felhő lábat mosni addig a napot egy vödör alá rejtette. Aztán felmászott egy fára és a napot a levelek közé bújtatta. A béka utána mászott. A tarisznyából, kiengedte a szúnyogokat és elkergették a felhőt.
  18. A játék lezárása: A béka a napot tarisznyájába tette és hazavitte. Pulyka, kacsa a lavórban megfürdette; kakas, hangya elaltatta a napot.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A kakas kíváló szakács hírében állt. Aznap vacsorára előzőleg gombóclevest készített. Jó szívvel megosztotta éhes, fáradt társaival. Nagyon ízlett és pillanatok alatt elfogytak a finom gombócok. Köszönetet mondtak egymásnak a kíváló munkáért és mindenki hazatért.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Másnap reggelre a játékvezető aranyszőrű báránnyá változott. A kíváncsi macska hozzádörgölődzött és menten hozzá is ragadt, mert a bárány bűvös bárány volt. Ugrándozott a bárány. Vele ugrándozott a macska. Aki látta őket, nem állta meg, hogy hozzájuk ne érjen. Aki hozzájuk ért, hozzájuk is ragadt. Ugrándozott a bárány. Vele ugrándozott a macska, a kutya, az egér, a pulyka, a kacsa, a kakas, a veréb, a cinke, a hangya és a béka is.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékvezetőnek lassan, érthetően kell előadnia a történetet. Valamennyi szereplő nevének kimondása után kis szünetet tartva. Odafigyelve, hogy ne ismételje valamely szereplőt, és egyik szereplő sem maradjon ki a történetből.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játékleírásban Varga Katalin meséi és a 4 és fél éves kisfiam segítettek. Fiam a legodaadóbb és a legkövetelődzőbb ami a mesehallgatást illeti. Naponta többször elő kell, hogy adjam ugyanazokat a történeteket mindenféle variációban, mert az utóbbi időben már nem is olvasom. Az eddigi tapasztalatok szerint a résztvevők közül a óvodás korosztály és a szüleik(!) szeretik ezt a játékot!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: https://plus.google.com/u/1/108339633777037029148/posts/DDZiqPsfqdf?pid=6319138370450309938&oid=108339633777037029148
  24. A Játékot lejegyezte: Detki Eleonora, (eleonoradetki@gmail.com)