JÁTÉKRA FEL!

Pestiné Dudás Ágnes: Múmia

  1. A játék neve, címe: Múmia
  2. A játék pedagógiai célja: Törekvés a társas kapcsolatok fejlesztésére, szabályok betartására. Kommunikációs formák és jelek felismerése a csapatjáték során. A taktikai gondolkodás egyre gyakoribb összekapcsolása a mozgás végrehajtással. Hely- és helyzetváltoztató mozgás, térérzékelés, testérzékelés, mozgáskapcsolat, mozgásos játék, játékszabály, gyorsaság, állóképesség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: – Figyeljetek egymásra, mikor helycserére kerül sor, hogy a székre üljetek, ne mellé! A múmia szép, lassan halad, az útja elé ne tedd ki a lábad és helyzetváltoztatáskor nem lökheted meg!
  6. Résztvevők száma: 21-30
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: székek (ahány fő játszik)
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Játéktér székekkel való berendezése. A székek ne sorban, hanem kissé eltolva, egymástól 80 cm-es távolságban legyenek.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék menetének megismerése, a játéktér kialakítása, székeken való elhelyezkedés.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékosok elfoglalják a helyüket egy-egy széken. A múmia a kiindulóponthoz áll.
  17. A játék menete, játékszabályok: Elsőként a játékvezető lesz a múmia, a többi játékos választ egy tetszőleges széket magának és leül arra. Egy szék üresen marad, a múmiának erre kell leülnie. A játék elindul, a múmia szép lassan, de határozott lépésekkel közelíti meg az üresen hagyott széket, amire szeretne leülni, hogy elfoglalja a helyét a játékosok között, mert akkor ő is visszaváltozik emberré. A játékosok feladata viszont az, hogy ezt megakadályozza. Sem beszélniük, sem mutogatniuk vagy hangadással nem kommunikálhatnak. Egyetlen eszközük a szemkontaktus. Míg a múmia a „kiszemelt” széke felé halad, meg kell akadályozniuk, hogy leüljön. A játékosoknak kell elfoglalni az üres széket, de aki már felállt a helyéről, rögtön oda, nem ülhet vissza. Figyelniük kell egymásra, minél távolabb legyen az üres szék, mert a múmia résen van és igyekszik gyorsan helyet találni magának.
  18. A játék lezárása: A játék addig tart, míg a múmia le nem ül és akit kicselezett, az változik múmiává és az új kör veszi kezdetét. Sokan szeretnék magukat múmiaként kipróbálni magát, így jó néhány kört lehet játszani.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A legügyesebb az a játékos lesz, akit nem tudott a múmia kicselezni. Mindenképpen meg kell dicsérni a csapatból azokat a játékosokat, akik, BÁR nagyon nehéz, de maximálisan betartották a játékszabályokat.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Jól összeszokott vagy esetleg nagyobb létszámú csapatnál két vagy több múmia is elindulhat. Jobban kell figyelni.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékszabály betartatása, biztonságos játékvégzés és mikor a múmia és egy játékos is ugyanarra a székre ülne le, döntést tudjon hozni, hogy melyiket illeti meg a hely.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon jó csapatépítő játék, de a már összeszokott játékosok is élvezettel játsszák.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Pestiné Dudás Ágnes