JÁTÉKRA FEL!

Budai Zoltánné: Védjük meg a gombánkat!

  1. A játék neve, címe: Védjük meg a gombánkat!
  2. A játék pedagógiai célja: Igényeljék és szeressék a mozgást. Egyensúlyérzék, téri orientáció, logikus gondolkodás fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő helyszín biztosítása a játékhoz.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Szigetelő szalag a gomba felragasztásához, udvaron aszfaltra kréta. Gyermekekkel közösen készített papírhangyák.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Helyszín berendezése biztonságosan
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek között a csoportba ragasztottam egy hatalmas pöttyös gombát a parkettára. Erre már érdeklődve körém gyűltek. Majd elmondtam a játék kerettörténetét: – Képzeljétek, ezt a nagy egészséges gombát kis hangyácskák lepték el, mert szeretnék elfogyasztani. Arra gondoltam, hogy akinek van kedve, készítsünk el ezeket a kis hangyácskákat a kis rajzasztalnál (én már odakészítettem az eszközöket).
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Legalább 10 pöttyöt ragasztottam a gombára. A pöttyöket olyan közel ragasztottam egymáshoz, hogy a gyerekek egyikből a másikba át tudjanak ugrani. Minden játékosnak lesz egy papírhangyája. Maximum annyi játékos játszhat, ahány pötty van a gombán.
  17. A játék menete, játékszabályok: Minden kisgyermek a hangyáját elhelyezi valamelyik pöttyön. A feladat az, hogy szabadítsuk meg a gombát a hangyáktól, hogy egészséges maradjon. A gyerekek egyesével próbálják a saját hangyájuktól megszabadítani a gombát, úgy, hogy a pöttyökön ugrálhatnak be érte. Aki ki tudja hozni a hangyáját, az segített a gombának, hogy egészséges maradjon. Szabály lehetőségek könnyebbtől a nehezebbig (kisebbek – nagyobbaknak) – Páros lábon be, majd a hangyát felvéve, kiugrálnak a gyerekek. – Egy lábon be, majd a hangyát felvéve kiugrálnak a gyerekek. – Páros lábon be, majd ki ugrálnak a gyerekek, de egy pöttybe csak egyszer ugorhatnak bele. – Egy lábon be, majd kiugrálnak a gyerekek, de egy pöttybe csak egyszer ugorhatnak bele. (Én határozom meg, hogy melyik az első pötty, ahova ugorhat a gyermek, ezt attól függően teszem, hogy hol a hangyája) Nagyon ügyes nagycsoportosnak meg lehet határozni, hogy hány ugrással hozza ki a hangyát. De figyelek, hogy megmaradjon a sikerélmény.
  18. A játék lezárása: Örülök, hogy sikerült megmenteni a gombát a hangyácskáktól.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsértem a gyerekeket, ügyesek voltak, és megkérdeztem, hogy örültek-e ennek a játéknak, jól érezték-e magukat, mert akkor máskor is eljátszunk, ha szeretnék.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha van kedvük, máskor készíthetünk más állatokat is ehhez a játékhoz.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Először az egyszerűbb szabályokkal játszottuk, majd ha ez jól ment, csak utána volt nehezítés.
  22. Egyéb/megjegyzés: Tetszett a gyerekeknek ez a játék.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Budai Zoltánné