JÁTÉKRA FEL!

CSADÓ ILDIKÓ: VÁRFOGLALÓ

  1. A játék neve, címe: VÁRFOGLALÓ
  2. A játék pedagógiai célja: Szem- kéz-láb koordináció, téri viszonyok, téri tájékozódás, nagy mozgások fejlesztése, koncentráció, egymásra való odafigyelés, együttműködés.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Baleseti források elhárítása: a játéktér szabaddá tétele, éles hegyes tárgyak eltávolítása az ablak bukóra nyitása, szőnyeg feltekerése a csúszásveszély miatt.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Körkötél, babzsákok, dob, piros-kék színű papírgolyók, homokóra
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Papírgombócok (belül színes: egyenlő arányban piros-kék) készítése a csapatok elosztásához . A gyerekek bevonásával: csoportszobai szőnyeg eltávolítása, körkötél elhelyezése a játéktér közepén, babzsákok elhelyezése a körkötélen kívül szórt alakzatban.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: – előző napokban kirándulást tettünk az egri várban (utalás a várlátogatás élményeire a ráhangolódás érdekében), vagy előre nyomtatott vár- forma színezése közben beszélgetés, élmények felelevenítése,kellékek közös előkészítése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Építsük fel az egri várat! (körkötél és babzsákok elhelyezése együtt a gyerekekkel) -Megtámadták az egri várat a törökök! Gyertek, védjük meg! -Húzzatok a papírgolyókból! A kékek az egri várvédők (a körkötélen belül helyezkednek el), pirosak a támadó törökök lesznek! (ők a körkötélen kívül helyezkednek el)
  17. A játék menete, játékszabályok: Körkötél a játéktér közepén, ide állnak, akik kék színű papírgolyót húztak: a várvédők. A körkötélen kívüli összes terület a piros papírgolyót húzott támadóké, ezen a részen vannak elhelyezve a babzsákok (annyi babzsák ahány gyerek) vagyis az ágyúgolyók. A támadók és a védők aránya ugyanannyi legyen. Páratlan szám esetén felajánlom, hogy legyen az indító segédem,(de ebben az esetben egy semleges színt is belecsempészhetünk a papírgolyók közé és nem lesz belőle vita). Dobszóra indul a játék! A támadók folyamatosan dobálják egyesével a babzsákokat a várvédők térfelére, a várvédők pedig vissza a támadókhoz. Egyszerre csak egy babzsákot lehet az ellenfél területére dobni! A babzsákot csak a talajra lehet célozni, tilos egymás testére! Dobszóra (2 perc után, melyet lehet homokórával mérni) vége egy játékmenetnek. A dobszó után már nem dobhatnak át babzsákot! Megszámoljuk mind a két játéktérfélen a babzsákokat, ahol kevesebb van, az a csapat nyert, majd a csapatok helyet cserélnek. Döntetlen esetén megismételjük a játékot ugyanabban a felállásban.
  18. A játék lezárása: Egy játékmenet kb. 2 perc. Egy játékidő:1 vagy 3 játékmenetből is állhat. Amelyik csapat többször nyert, ezt mondhatja a vesztes csapatnak: Miénk a vár, tiétek a lekvár! Nagyon ügyesek voltak a várvédők, mert sikerült elűzni a törököket! A csapatok térfelet cserélnek.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékvezető értékeli a szabályok betartását, felhívja a figyelmet a szabályok betartásának fontosságára. A csapatokat szóbeli dicsérettel jutalmazza.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ágyúgolyó dobálás közben, aki átlép az ellenfél térfelére (átlépi a körkötelet) annak a játék közben át kell menni a másik csapathoz és azt kell erősíteni!
  21. A játékvezető speciális feladatai: Testi épség megóvása érdekében a játékosok ne célozzanak egymás testrészére. Felhívni a figyelmet az egymásra való odafigyelésre!
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: CSADÓ ILDIKÓ