JÁTÉKRA FEL!

Takácsné Farkas Krisztina: Katica röptető

  1. A játék neve, címe: Katica röptető
  2. A játék pedagógiai célja: Gyors reagáló képesség, figyelem, akarat formálása. Értelmi nevelés, gondolkodási műveletek fejlesztése (azonosítás, számlálás). Szabálytudat erősítése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő helyet, elegendő teret biztosítani a játékhoz. Szőnyegről a játékok elpakolása. Helyváltoztatáskor felhívom a figyelmüket, hogy vigyázzanak egymásra, főleg a kisebbekre
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Gyerekekkel előzőleg közösen készített katica ujjbábok, laminált színes tulipánok.
  12. Technikai igény: : A játékhoz nem szükséges semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A játékok elpakolása a szőnyegről.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Játékidőben motiválom a gyermekeket a katicabogárka szállj fel az égbe.. c. dallal. Megkérdezem, hogy Kinek lenne kedve készíteni egy saját katicabogarat? A dióhéjakat piros temperával kifestjük, majd fekete pöttyökkel díszítjük. Az ujjbábokra előre ráteszem a gumikat.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Körben ülünk a szőnyegen. Ma én leszek a Tavasz tündér, mindenkit elvarázsolok a varázspálcámmal. Katicabogarak vagyunk (kiosztom az általunk készített katica ujjbábokat). Szimatoljatok bele a levegőbe! Érzitek a tavasz illatát? Érzitek a virágok finom illatát? Nagyon szép idő van. Verőfényesen süt a nap, az ég felettetek szép kék. Arra gondoltam, hogy menjünk el az Arany Mezőre, ahol gyönyörű tulipánok nyílnak! Induljunk!
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben állnak az óvónő (játékvezető) középen. A tulipánokat össze-vissza elhelyezem a teremben. A Katica, katica mondd meg nekem… c. mondókára körbefutnak, s a mondókát repkedés közben mondják. A Tavasz tündér(játékvezető) mond egy színt: • piros tulipán→ a katicabogarak csak erre a színre szállhatnak • sárga tulipán→ a katicabogarak csak sárga színre repülhetnek • fokozás-nehezítés Egy piros tulipánra csak három katicabogár szállhat • Egy sárga tulipánra négy katica is szállhat • Most sárgára és pirosra is lehet repülni, de piros tulipánokra kettő, a sárga tulipánokra három katica repülhet.
  18. A játék lezárása: : Élménynyújtás volt a játék lényege. Közben besötétedett. A gyerekek magasba nyújtják a karjukat és kezüket ökölbe szorítják. Ez mutatja a felkelő holdat. A katicabogarak elfáradtak és lefeküdtek aludni (a szőnyegre lefekszünk és az alvást imitáljuk).
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Pozitív megerősítés, dicséret. Fogjuk meg egymás kezét és nézzünk egymás szemébe. Szorítsuk meg a kezünket, ezt adjuk egymásnak ajándékba a mezei kaland emlékére. Ki hogy érezte magát a játék alatt?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Számtalan szín és számvariáció lehetőség van. Én zöld és kék laminált tulipánokat is készítettem.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A szabályok fokozatos ismertetése. A gyerekek jelzéseire, igényeire folyamatosan figyelek.
  22. Egyéb/megjegyzés: –
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Takácsné Farkas Krisztina,