JÁTÉKRA FEL!

Sarvai Ildikó: A postagalambok küldetése

  1. A játék neve, címe: A postagalambok küldetése
  2. A játék pedagógiai célja: A játékosok felfrissítése, ügyesség és koncentráció fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyerekek figyelmét, hogy a játék alatt figyeljenek egymás testi épségére.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: egy papírguriga
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A helyszín berendezése, hogy ott körben állva biztonságosan lehessen játszani.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek segítenek átrendezni a tantermet, hogy elegendő hely legyen a játékhoz.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető megkéri a gyerekeket, hogy alakítsanak ki egy kört és figyelmesen hallgassák meg a következő történetet: A postagalamboknak fontos feladatuk van. Egy levelet kell eljuttatniuk a királyhoz. Több galamb is útnak indul, hogy teljesítse a küldetést. Amikor az egyik elfárad, továbbadja valamelyik társának a levelet. Nagyon megnehezíti a feladatot, hogy egy vércse egyfolytában útjukat állja, azért, hogy megakadályozza a levél célba érését és közben folyamatosan pusztítja is a galambokat. Az a galamb fogja átadni a levelet a királynak, aki a legvégén életben marad.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékvezető miután elmondta a kerettörténetet, a gyerekekkel közösen kiválasztja a vércsét, aki a körön belül fog állni. A csoport, tagjai körben állnak, ők a postagalambok. A levél egy papírgurigában van, azt kell dobálni a játékosoknak. A játékvezető indítja a játékot, odadobja valamelyik gyereknek a papírgurigát és mondja is, hogy honnan (kitől) hová (kihez) kerül a levél. Pl.: Levelet visz a postagalamb Ildikótól Nórinak. Erre az a gyerek, aki hallja a nevét, elkapja a „levelet”. Ezután neki is tovább kell dobni valakinek a gurigát és közben mondja ő is a saját nevét és azét, akinek dob. A játékvezető tanácsai: Igyekezni kell minél gyorsabban dobni, nehogy a vércse megszerezze a levelet. Lehet dobás előtt cselezni! Közben a vércse a körben áll és megpróbálja elkapni a levelet. Ha sikerül neki megszerezni az a játékos, aki elvétette a dobást kiesik. Aki kiesik, a helyén maradva leguggol. Az a galamb győz, aki legtovább marad a játékban, ő fogja átadni a levelet a királynak.
  18. A játék lezárása: A tévesztő/hibázó játékosok kiesnek a játékból. A játéknak akkor van vége, ha már csak egy postagalamb marad játékban.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a gyerekeket az ügyességükért és megköszönöm a részvételüket. Megkérdezem, hogy hogyan érezték magukat és milyen tapasztalatokkal gazdagodtak, mit tanultak a játék során.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot lehet játszani városnevekkel is (pl. mindenki választ magának egy városnevet). Tovább nehezíthető a játék úgy, hogy a kiesők nem állnak ki a körből, hanem bent maradnak, de a játékban nem vesznek részt. Ezzel a még játszó játékosok dolgát nehezítik meg, mert így már arra is figyelniük kell, hogy ki játszik és ki nem.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Minél jobban megy a játék, annál gyorsabban vezetem a játékot. Folyamatosan figyelem a játékosok fizikai és lelki biztonságát.
  22. Egyéb/megjegyzés: A résztvevőknek tetszett a játék, jól érezték magukat.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Sarvai Ildikó